I. A

Vítejte na stránce třídy I. A

Školní rok 2018/19

AKTUALITY:

25. 10. celoškolní projekt na téma 100. výročí republiky.

14. 11. představení Škola malého stromu - divadlo Kampa

Na školu v přírodě pojedeme do Horského hotelu Javor v Krkonoších 20. - 24. 5. 2019

ZÁŘÍ

Dne 3. 9. jsme zahájili první týden školy. Sešlo se nás 24 a jedna z nás - Justýnka hned odjela do Anglie, kde bude chodit do školy až do jara. Už se těšíme, až se k nám vrátí a přejeme jí, ať se jí tam líbí.

My se navzájem poznáváme, učíme se, jak se kdo jmenuje, prošli jsme se po škole, abychom trefili do tělocvičny, do jídelny, do šatny atd. Dostali jsme spoustu nových učebnic a krásných pomůcek a už skoro víme, kdy si kterou z nich máme připravit.

Začali jsme si také číst knížku Mluvící balík. Spolu s Petrem a Šimonem jsme se vydali na cestu do Řecka za Penelopkou a našli jsme ve třídě podivný balík. Zatím nevíme, co v něm je, ale jsme moc zvědaví.

Ve čtvrtek jsme byli poprvé v hudebně a v pátek jsme poznali paní učitelku Terezu Pánkovou, která nás bude učit tělocvik.

Také k nám na návštěvu přišli cvičení pejsci a ukázali nám, co všechno znají a dovedou. Poznali například levou a pravou tlapku, a to je přece tak těžké! Dozvěděli jsme se, jak se máme k pejskům chovat, abychom se s nimi mohli kamarádit. Také jsme si s nimi zahráli na třetího, bylo to moc fajn.

Udělali jsme si doma první úkoly a dostali za ně razítka a body. Budeme sbírat zvláštní body - čarofazolky, příští týden se dozvíme, proč se tak jmenují. Teď nás čeká víkend a pak zase hurá do školy...

Druhý týden ve škole: Bojíte se bazilišků? Někdy dovedou být pěkně podlí. V knížce, kterou čteme, zabalili papouška a pavoučici i s klecí do balíku. Naštěstí jsme je dneska vybalili a zachránili. Teď jsme zvědaví, jak a proč se v takové pozici ocitli.

S učením jsme také poposkočili. V Živé abecedě už jsme začali psát uvolňovací cviky. Prožili jsme Popletený, Sluníčkový a Sváteční den. V matematice počítáme zatím obrázky do pěti, většině z nás to nedělá problém. Dnes jsme si také začali povídat o Tondovi, Lence a Sandře, což jsou Zippyho kamarádi a my se s nimi budeme učit řešit různé problémy. Povídali jsme si o pocitech, které máme, a o tom, co můžeme dělat, abychom se cítili lépe. 

Naučili jsme se dvě zlatá pravidla správného řešení:

- Pomůže mi to cítit se lépe?

- Neublíží to mně ani nikomu jinému?

Pokud jsou tato pravidla dodržena, řešení je dobré a můžeme ho použít:-)

Ve světě práce jsme skládali lodičky a ve výtvarné výchově jsme malovali sluníčka. V hudební výchově jsme si zahráli na ozvučná dřívka a na bubínky a naučili jsme se už několik písniček. Nejnovější je Pekař peče housky.

Dneska u nás také byla poprvé naše druhá asistentka, takže už známe Esterku i Markétku.

A je tady třetí školní týden. 18. 9. jsme v rámci dopravní výchovy shlédli představení v Muzeu policie. Jmenovalo se Pohádkový semafor.

V češtině jsme se začali učit, jaký je rozdíl mezi písmenem a hláskou a poznali jsme, že každé písmenko má čtyři podoby. Už umíme S. V matematice začínáme pracovat s číslicemi, ještě je ale nepíšeme. Povídali jsme si o svatém Václavovi a ve světě práce jsme si vyrobili helmici, jakou nosil on.

Ve výtvarné výchově jsme napsali dopis Justýnce do Anglie a namalovali jsme jí spoustu obrázků.

Také jsme četli kousek z Mluvícího balíku, kde jsme se dozvěděli, že Papouše vychoval Slovník, proto používá spoustu málo známých slov, některá z nich se jistě naučíme také. Ještě jsme ale nezjistili, jak se s Dulcibelou dostali do balíku...

Čtvrtý školní týden bude o den kratší. Je to kvůli svátku svatého Václava, a proto jsme se vydali na Václavské náměstí prohlédnout si jeho sochu, kterou jsme pak malovali.

Naučili jsme se písmenko L, snažíme se dále si uvolňovat ruce a také při psaní správně sedět a držet psací náčiní. Některým z nás to dělá velké potíže. V matematice pracujeme s číslicemi a tečkami, v češtině se skládací abecedou. V angličtině už se umíme přivítat a rozloučit, poslouchali jsme veselý příběh o myškách a kocourovi.

ŘÍJEN

Pilně pokračujeme v práci. Už umíme pět písmenek, k S, L, M a P se přidávají samohlásky, první je A. Hodně je procvičujeme, snažíme se je poznávat ve slovech, psát do mřížek, vytvářet slova, která s nimi začínají nebo končí. Také jsme se začali učit číst a poznávat slabiky. Píšeme zatím stále cviky, které nám pomáhají uvolňovat ruce, ale už se v nich objevují kousky budoucích písmenek - kličky, obloučky a podobně.

V matematice už počítáme do šesti, stavíme stavby z kostek a zapisujeme jejich plány, hodně krokujeme, vyplňujeme tabulky, skládáme čtverce různými způsoby a sčítáme. Už poznáme znaménko plus a víme, co znamená. Nově jsme poznali znaménka je větší a rovná se. 

Vyrobili jsme lodičky a zabalili mluvící balíky, namalovali strom a natiskali na něj listy v podzimních barvách, učíme se chodit po chodníku, po silnici a také ji přecházet. Povídáme si také o narozeninách naší republiky. Bude jí letos sto let, tak jsme dostali sešit, který je jí věnovaný. Víme, kdo byl T. G. Masaryk, jaký má naše republika znak a jak se správně pověsí vlajka. 

Dvakrát jsme se také učili v družině. Jednou kvůli volbám, protože naši třídu připravovali a stěhoval se nábytek, a jednou kvůli stavbě chodníku a silnice před školou. Rádi jsme si to vyzkoušeli, ale ve třídě je to lepší...

Už taky víme, proč bazilišci zabalili Papouše a Dulcibelu do Balíku. Chtějí se zmocnit vlády v Mytologii a o všem rozhodovat, rozhodli jsme se jít proto Papoušovi na pomoc a kouzelnou zemi zachránit. Bazilišky jsem si vyrobili s paní učitelkou na světě práce.