V. B

Vítejte na stránce třídy V. B

Vzhůru do podzemí!!! Aneb cesta za dobrodružstvím! :-)

Vyrazíme v úterý 26. 6. a kam? Do Divoké Šárky!

Sraz: v 8:00 hodin před naší školou

Návrat: kolem 12:30 - 13:00 ke škole

S sebou: pokud možno helmu (klidně i na kolo nebo zkrátka nějakou ochrannou  přilbu), baterku nebo čelovku (NE mobil, ale nějakou svítilnu), dobré boty, plavky, osušku či ručník - vše v batohu

Věci/batohy nám budou naloženy v 8 hodin do auta a dovezeny na místo, my pocestujeme metrem, pak půjdeme kousek pěšky.

Milí rodiče,

přeji povedený závěr školního roku, ať to všechno zdárně zvládnete/zvládneme!

Také přeji krásné dny a hlavně úžasné léto strávené tak, jak to máte rádi právě Vy!!!

Markéta Kocianová

VŠEM DĚKUJI za parádní a naprosto skvělou školu v přírodě!!!

A chválím za povedené a vtipné vystoupení na naší školní akademii!!!

----------------------------------------------------------------------------------

Škola v přírodě:

11. 6. - 15. 6., Krkonoše, Malá Úpa

Sraz v pondělí 11. 6. v 8:45 před školou, odjezd v 9 hodin od školy.

Adresa pobytu:

Horský Hotel Javor***
Dolní Malá Úpa 128
542 27 Malá Úpa

Veškeré informace a seznam věcí obdržíte emailem a též je pošlu po dětech.

Děkuji za spolupráci a těším se do hor, pod Sněžku! :-)

MK

18. 6. 2018 - ČESKÝ JAZYK: čtvrtletní písemná práce z českého jazyka

8. 6. 2018; MATEMATIKA: čtvrtletní písemná práce

Dobrý den, milí rodiče,

omlouvám se za prodlevu, pečovala jsem o nemocnou dceru. Nyní se vám hlásím s důležitými organizačními záležitostmi, je toho více, tak pojďme na to! :-)

Úterý 22. 5. - na naší škole proběhne PROJEKTOVÝ DEN na téma OBJEVY A VYNÁLEZY. Děti budou rozděleny do skupinek, ve kterých budou navštěvovat různá stanoviště a plnit zajímavé úkoly. Celé dopoledne se ponese v duchu technických vynálezů, vědeckých objevů a všemožných zlepšováků a převratných nápadů! Výuka začne 1. vyuč. hodinou v 7:55, o půl 9. se přesuneme na školní hřiště, končit budeme dle našeho rozvrhu.

Tento (aktuální) týden prosím přinést a odevzdat ČTENÁŘSKÝ DENÍK !!!

Organizace, co nás v dohledné době čeká:

*** Pondělí 4. 6. - návštěva Dendrologické zahrady v Průhonicích, kde máme zamluven program "Co se děje v lese, v zahradě nebo v parku - terénní program", půjdeme od školy, pojedeme metrem z I. P. Pavlova a autobusem z Opatova do Průhonic (cca 40 minut), začátek v 9 hodin. Vstup 80 Kč na žáka. Již posílejte, prosím, vybírám!!!

http://dendrologickazahrada.cz/co-se-deje-v-lese-v-zahrade-nebo-v-parku

*** Středa 6. 6. - Divadlo Minor, představení Klapzubova jedenáctka, v 9:30 hodin. Vstupné 200 Kč. Omlouvám se, posledně jsem uvedla mylnou informaci, cena 150 Kč je za jinou hru v Minoru (Sněhová královna), Klapzubova jedenáctka je bohužel dražší. Děkuji za pochopení. Již vybírám!

Důležité!!!

*** ŠKOLA V PŘÍRODĚ - již se nám blíží, termín pondělí 11. 6. - pátek 15. 6., horský hotel Javor, Malá Úpa v Krkonoších. Viz: http://hotel-javor.com/

Kalkulace:

Žák - 4 noci s plnou penzí (pobyt začíná pondělním obědem a končí páteční snídaní) - pobyt 4 noci + strava, 4 x 420 = 1.680 Kč za pobyt

200 Kč animační program (výuka diskgolfu a turnaj 3h - 5h s vyhlášením vítězů, diskotéka s projekcí, hudbou a DJ, výroba masek a strašení na hotelu s maskami, večerní hledání pokladu, lehká stezka odvahy s opékáním buřtů a další)

120 Kč bobová dráha (uhrazení 2 jízd na bobové dráze, cena za juniora 2 x 60 = 120 Kč), viz: http://www.areal-mladebuky.cz/cz/letni-aktivity/sport-a-zabava/bobova-draha-berta.html

800 Kč doprava, mini-bus

1.680 + 200 + 120 + 800 = 2.800 Kč

Zaplatili jste zálohu ve výši 1.300 Kč, prosím o doplatek 1.500 Kč na naši červnovou školu v přírodě. Prosím, již můžete platit v kanceláři školy. Děkuji!!!

Vážení rodiče,

doufám a pevně si přeji, že nám vše vyjde podle našich představ, a na všechny naše společné "akce" se tuze těším! :-)

Dovolte mi popřát všem krásné, slunečné, rozkvetlé a pohodové jarní dny!

Na setkání s vámi se těší

Markéta Kocianová

28. 5. - vlastivěda - Marie Terezie a Josef II.

23. 5. - vlastivěda - kraje Olomoucký a Jihomoravský 

Vzhledem k tomu, že z obou pátých tříd jede na jazykový pobyt do Anglie více žáků, budou se v týdnu 14.- 18. 5. učit žáci tohoto ročníku společně. Výuka bude probíhat podle rozvrhu V. A v jejch kmenové učebně.

PO - ČJ, AJ, MA, ČJ, VL, Čj

ÚT - ČJ, MA, PŘ, TV, HV

ST - ČJ, INF, MA, ČJ, AJ, SP

ČT - AJ, VL, TV, ČJ, PŘ

PÁ - ČJ, MA, VV, VV

Co se dělo v naší třídě v "krátkém" týdnu 2. - 4. 5. a co se bude dít 9. - 11. 5.

Uplynulý týden ve škole byl krátký. V českém jazyce jsme probírali a opakovali slovesa a vše, co u nich určujeme. Ve čtvrtek jsme se vrátili ještě ke skloňování osobního zájmene "" a tvary mě (2. a 4. pád) a mně (ve 3. + 6. pádě) jsme si přirovnávali ke jménu Vašek - bez Vaška, pro Vaška (kratší tvar = ), k Vaškovi, o Vaškovi (delší tvar = MNĚ). Vypadalo to, že děti to chápou! :-) V pátek jsme celou hodinu cvičili podmiňovací způsob, děti si psaly věty do sešitu, doplňovaly věty jako např. Co byste dělali, kdybyste zabloudili? Co byste dělali, kdybyste ztroskotali na opuštěném ostrově? Apod.

V češtině jsme skončili v učebnici na straně 158, kapitolu SLOVESA jsme ukončili a provedli i souhrnné opakování na straně 163. Další týden (středa 9. 5.) nás čeká VĚTA na straně 164 a základní skladební dvojice.

Ve čtení si děti vybraly oblíbenou, veselou kapitolu z knihy Paní Láryfáry, tuto přečetly a následně písemně zpracovaly do sešitu literární výchovy. Žákům se zřejmě nejvíce líbily kapitoly Léčení mlaskalky a srkavky, Ředkvičková léčba a kapitola o trapičce zvířátek, soudě podle zápisů v sešitech. Dopadlo to dobře, kniha je pěkná a čte se moc hezky! :-)

Ve slohu jsme pokračovali v psaní dopisu - dopis úřední a osobní, řekli jsme si základní pravidla při psaní dopisu a uvedli několik příkladů.

V přírodovědě jsme měli skupinovou práci - žáci ve skupinkách vypracovali téma, udělali projekt či referát, bylo to moc pěkné! Skupin bylo 5 a téma bylo Společenství rostlin a živočichů: v lese, na louce, na poli, u vody a ve vodě, v blízkosti naší školy. Poté jednotlivé skupinky představily své práce před tabulí a prezentovaly své zápisy a referáty. Krásně zpracovaná byla například "Louka"! :-)

Probranou látku v přírodovědě jsme ukončili v učebnici na straně 51 - 52, nově nás čeká Člověk na straně 53 a Lidské tělo na straně 54.

Ve světě práce jsme tvořili rozkvetlý májový strom různými technikami. Na příští svět práce = v pátek 11. 5. prosím přinést 5 prázdných obalů - krabiček, dóz, tubiček, balení od různých výrobků, například prázdné krabičky od čajů, dózy od krémů (prosím vymyté), obaly od sprchového mýdla nebo od šampónu, tubu od šumivých vitamínů apod.

V dohledné době plánujeme:

Besídka pro rodiče - představení Budulínek - po návratu dětí z Anglie, někdy po 20. květnu, nejspíše ve čtvrtek 24. 5. odpoledne. Bude včas upřesněno!

* Návštěva divadla Minor - Klapzubova jedenáctka - středa 6. června, 9:30 hodin, Velký sál. Budu vybírat 150 Kč na žáka, prosím, zatím ještě neposílejte, připomenu se!

* Blíží se nám naše ŠKOLA v přírodě - v termínu pondělí 11. 6. - pátek 15. 6. 2018.

A ještě připomenám předposlední vybírání čtenářských deníků - do 22. května prosím odevzdat čtenářský deník s jedním zápisem z přečtené knížky! Děkuji.

Všem děkuji za spolupráci!!!

Přeji vám krásné májové dny!

MK

Aktuality z naší třídy:

Uplynulý týden jsme pilně pracovali - v češtině probírali slovesa, v přírodovědě všechna zvířátka, během týdne si žáci napsali další SCIO testy... Také jsme poctivě cvičili vystoupení - divadelní představení Budulínek, které vypadá již velmi slibně! :-)

Český jazyk - slovesa, slovesa a zase ta slovesa! Aktuálně se věnujeme třem časům a třem slovesným způsobům.

Přírodověda - v pátek jsme dobrali obratlovce: ptáky a savce, v pondělí nás čekají bezobratlí. V týdnu začneme již ČLOVĚKA a naše tělo.

Tělocvik - pokud to půjde, budeme chodit sportovat ven, hezky na čerstvý vzduch. Stále cvičíme přihrávky, čeká na nás skok přes švihadlo, badminton, přehazovaná, hod do dálky a další.

Sloh - děti psaly dopisy významným osobnostem z českých dějin (znají z vlastivědy), mezi žáky na celé čáře zvítězila Marie Terezie (zřejmě jsou jí všichni velmi vděční za zavedení povinné školní docházky!)!!! :-)

Máme za sebou další SCIO testy - v úterý si žáci napsali SCIO test z matematiky (45 minut, 30 otázek) a také z obecných studijních předpokladů. Ve středu si jedna část (jedna půlka) napsala SCIO test z angličtiny, druhá polovina žáků si to napíše pravděpodobně v pondělí. Poté budeme mít hotovy všechny 4 testy (čj, mat, OSP, aj).

V hodinách čtení se věnujeme nácviku Budulínka na besídku pro rodiče, děti jsou velice šikovné, zpívá jim to jako slavíkům! :-) Na úterý prosím přinést masky, kostýmy, rekvizity, kdo co má a může vzít, uvítáme! Prosím, dejte dětem alespoň "něco" vztahující se k pohádce, popř. nějaké drobnosti jako svíčka, pytlík od mouky či rýže... děti toto dobře ví a určitě Vám to rády poví!

V pátečním světě práce budeme dokončovat PLAKÁTY k tomuto divadelnímu představení, vítězné budou vystaveny v naší škole a uvítají Vás při návštěvě besídky.

Prosím Vás, důležitá informace, připomínám:

Příští pondělí a úterý je VOLNO - pondělí 30. 4. je ředitelské volno, v úterý 1. 5. pak státní svátek - Svátek práce, 1. máj!!! :-) Tak s tím počítejte a určitě si to báječně užijte!!!

Krásné vyhřáté dny!

MK

Aktuální dění ve škole:

Máme za sebou III. čtvrtletí tohoto školního roku. Vrháme se vzhůru do posledního čtvrtletí!!! Tak ať se všem daří, daří a daří!!!

V českém jazyce žáci napsali čtvrtletní písemnou práci. Nově se věnujeme slovesům - je to velká kapitola české gramatiky, takže se u nich zastavíme a zdržíme nějakou tu hodinu. Opakujeme, co slovesa vyjadřují, co vše u nich určujeme (osobu, číslo, čas a způsob) a podle zadání a pokynů tvoříme správné tvary.

V páteční přírodovědě jsme ve třídě měli na návštěvě dva zvířecí kamarády - svou přítomností a roztomilostí nás potěšily želvička BLESK a morčátko MICKEY (promiň, Terezko, znám jen Mickey Mouse!), mazlíčci nám krásně zpestřily hodinu přírodovědy, děti si je prohlédly a měly různé dotazy na jejich stravu, péči o ně apod. Děkujeme vzorným majitelům za milou ukázku a zajímavé informace!!! :-)

V přírodovědě probíráme "třídění živých organismů", po rostlinách (probráno v pátek) nás nově čeká kapitola "živočichové". K rostlinám: znát, co je to chlorofyl, jak probíhá proces fotosyntéza, dělení rostlin.

Ve středu jsme zhlédli velice zajímavý film Planeta Česko, kde byly opravdu úžasné, famózní záběry z české přírody, doporučuji i všem rodičům, tento film rozhodně stojí "za to"! :-)

Ve světě práce si žáci vyrobili z papíru skládačku "chytačku", starou hru "Kuličko, hop!", kde základem je výroba papírového kelímku origami, odteď Vám Vaše děti kdykoli vyrobí skvělý kelímek bez pomoci lepidla! :-)

V pátek ráno si žáci napsali SCIO test z českého jazyka, na tento test měli 45 minut času, obsahoval celkem 40 otázek z různých oblastí mluvnice.

Plán na duben/květen, kdy nám to venku všechno tak krásně kvete: s dětmi mám v plánu navštívit Průhonický park a dendrologickou zahradu v Průhonicích, tak se nám rýsuje takový pěkný jednodenní výlet do rozkvetlé jarní přírody!

Viz: http://www.pruhonickypark.cz/cs/, http://www.pruhonickypark.cz/cs/park/, http://www.dendrologickazahrada.cz/

Děkuji za spolupráci a přeji Vám co nejméně bláznivého "aprílového" nečasu, zato hodně slunečných dní!

MK

Co se dělo uplynulý týden v naší škole:

V českém jazyce jsme celý týden opakovali a opakovali a pilně se připravovali na III. čtvrtletní práci z českého jazyka, kterou si napíšeme v úterý 10. 4.

Ve čtvrtletní práci z čj budou zejména přídavná jména - skloňování (doplňování i, y v koncovkách) a stupňování, určování druhů zájmen, skloňování osobního zájmene "já", doplňování "s sebou X sebou", druhy číslovek, skloňování číslovek "dva, dvě, oba, obě" a shoda podmětu s přísudkem (příčestí minulá -li, -ly, -la). Pozor zejména na podmět děti, oči a uši. Také pozor na mluvnickou životnost u podstatných jmen jako draci, sněhuláci, strašáci a panáci. Žáci na to v hodinách byli několikrát upozorněni!

V přírodovědě jsme shrnuli podnebné pásy (i v oceánech a mořích) a vyhodnotili naše testy. Vyprávěli jsme si o významu a roli botanických a zoologických zahrad, zde žáci předvedli velmi dobré vědomosti a znalosti, za což moc chválím! Po třídění živých organismů (příští týden) nás čeká velká kapitola NAŠE TĚLO.

V literatuře jsme četli velice milou, vtipnou a veselou Paní Láryfáry, čeká nás 8. kapitola.

Ve slohu jsme pracovali s myšlenkovou mapou, naučili jsme se, jak se píše slohová osnova - osnova ke slohové práci, k vyprávění. A užíváme si napětí a dobrodružství díky krásným příběhům na téma "Prázdný dům", které máme v úmyslu vydat knižně, moc bychom si přáli a chtěli, aby se nám tyto trochu strašidelné, hodně napínavé, zajímavé a zábavné příběhy podařilo vydat pro více čtenářů!!! :-) Pokud máte nějaké nápady a tipy, jak nám dopomoci splnit toto naše přání, rozhodně to uvítám! :-) Za případné návrhy moc děkuji.

Ve světě práce jsme dělali skládačku "puzzle", bohužel to všechny děti nestihly, ale jinak to byly úžasné práce, skvělé obrázky, chválím!

Příští školní týden:

Prosím věnovat čas a pozornost přípravě na písemné práce. Pondělí matematika, úterý český jazyk.

Ve středu si půjdeme trochu odpočinout a oddechnout do kina, film Planeta Česko vypadá tuze dobře, hodí se nám do přírodovědy. Film začne v 10 hodin, ze školy tudíž budeme odcházet po 1. vyučovací hodině = kolem 9. hodiny. Vrátíme se na poslední hodinu, na angličtinu.

Volnější hodiny budeme věnovat AKCI "Prázdný dům" a nacvičování hudební pohádky O Budulínkovi (Budulínek Svěráka a Uhlíře).

Toť zatím vše. Kdybyste Vy měli cokoli, neváhejte mě kontaktovat.

Přeji vám všem krásné slunečné dny!

MK

Školní týden úterý 3. 4. - pátek 6. 4. + ostatní:

Milí rodiče a žáci,

všem mnohokrát DĚKUJI za krásná velikonoční přání a milé pozornosti ke Dni učitelů, ze všeho jsem měla velkou radost a doma mám díky Vám okenní parapet plný jarních barev a jarní nálady! :-)

Děkuji!!! 

A teď už ke školním povinnostem a organizačním záležitostem:

Středa 4. 4.

Český jazyk: 19. kontrolní diktát, příprava na III. čtvrtletní písemnou práci z českého jazyka.

Tělesná výchova: pokud to bude možné a počasí nám dovolí, půjdeme s dětmi ven na školní hřiště, pokud nám bude přáno, budeme cvičit a sportovat venku častěji! Prosím, přizpůsobte tomu cvičební "výbavičku"!

4. 4. Vlastivěda - kraj Liberecký a Královehradecký

Čtvrtek 5. 4. 

Sloh: žáci by měli mít připravené napínavé a dobrodružné příběhy na téma "Prázdný dům", určitě Vám doma povykládají o naší vizi, našich plánech! :-)

Pátek 6. 4.

Přírodověda: vyhodnocení testu na podnebné pásy, žáků se budu ptát na body, kde udělali chyby (nejvíce chyb bylo v přiřazování živočichů k jednotlivým podnebným pásům a v informacích/údajích o České republice).

Svět práce: dobré nůžky a "vysunovací" lepidlo v tyčince.

Příští týden:

* Pondělí 9.4. čtvrtletní písemná práce z matematiky

* Úterý 10. 4. - Čtvrtletní písemná práce z českého jazyka: diktát, gramatika - slovní druhy: přídavná jména, zájmena, číslovky, učebnice str. 99 - 111 + strana 118 (shrnutí přídavných jmen), dále učebnice str. 119 - 126 + str. 132 (shrnutí zájmen) a strany 133 - 139 + 144 (shrnutí číslovek), PS do strany 29.

Středa 11. 4. - Film Planeta Česko v 10 hodin v Kině Pilotů, KINO PILOTŮ, Donská 168/19, 101 00 Praha 10 – Vršovice, vybírám 70 Kč.

Milí rodiče,

prosím, kdo ještě neuhradil zálohu na naši školu v přírodě ve výši 1.300 Kč, měl by tak učinit co nejdříve!!! Na školu v přírodě je aktuálně přihlášených 13 žáků, záloha byla uhrazena za 9 žáků. To by nás jelo skutečně málo, prodražila by se nám cesta autobusem, nebylo by to příliš dobré! :-( Stále čekám na platbu od 4 přihlášených, prosím zkontrolujte případně platbu, pokud jste převáděli peníze na účet školy (do banky). Děkuji. V případě jakýchkoli dotazů mě určitě kontaktujte! MK

Krásné jarní (a ne příliš "aprílové") dny vám všem!

MK

4. 4. Vlastivěda - kraj Liberecký a Královehradecký

Krátký školní týden 26. - 28. 3. a pak už hurááá, velikonoční prázdniny!!! :-)

VLASTIVĚDA: Přesun písemné práce (české stavovské povstání, baroko, život po třicetileté válce) na 28. 3. 2018.

Pondělí 26. 3.

Žáci budou mít ve škole 1. vyučovací hodinu = matematiku, po matematice budeme odcházet/odjíždět tramvají do Holešovic, kde máme v 10 hodin domluvenou komentovanou prohlídku Mořského světa. Angličtina už nebude. Vrátíme se na přírodovědu 6. vyuč. hodinu, kde si povykládáme, co zajímavého jsme viděli a dozvěděli se v Mořském světě. Také si budeme povídat (nejen) o zoologických zahradách, jejich funkci, významu.

Jedeme za žraloky, s sebou: svačinu (né pro žraloky!), pití, propisku, jízdné na MHD.

Úterý 27. 3.

Tento den si prohodíme 1. a 3. vyuč. hodinu - mluvnici a čtení. První hodinu si uděláme velikonoční, uděláme si malé velikonoční hody, hostinu ve třídě. Prosím, pokud chcete, pošlete něco dobrého "na zub", nemusí být jen sladké, klidně i něco slané, ale opravdu "přiměřeně"! Máme přislíbeného beránka, snad si blížící se Velikonoce osladíme a pěkně užijeme! :-)

3. vyuč. hodinu bude český jazyk - mluvnice, kde si napíšeme krátký diktát a nově začneme ČÍSLOVKY.

Do prázdnin prosím čtenářské deníky (hodně žáků již odevzdalo).

Do kina na Planetu Česko půjdeme velice pravděpodobně ve středu 11. 4. v 9 nebo v 10 hodin. Vstupné 70 Kč, budu vybírat po prázdninách. Ještě připomenu.

Velikonoční prázdniny čtvrtek 29. 3. - pondělí 2. 4.

Ve škole se setkáme opět v úterý 3. dubna!!!

Milí rodiče a žáci,

přeji vám všem veselé Velikonoce a krásné jaro! Užijte si svátky!

MK

Program na školní týden 19. - 23. 3.

Pondělí 19. 3.

Je možné a velmi pravděpodobné, že děti si v matematice zkusí napsat matematickou soutěž Klokan pro žáky 4.+ 5. tříd. Bude to práce = počítání na celou hodinu. Tak ať se našim malým Einsteinům dílo zdaří! :-)

Vlastivěda - po písemné práci z vlastivědy/dějepisu (baroko, J. A. Komenský... - práce na 15 - 20 minut) si povykládáme zajímavosti o "Učiteli národů", na konci 3. vyuč. hodiny půjdeme do Národního muzea.

V muzeu máme domluvený program Za zvířaty kolem světa v 11 hodin. Po skončení se vrátíme do školy, bude to na 6. vyuč. hodinu = přírodovědu. Poté nás čeká oběd.

Úterý 20. 3.

Český jazyk - 17. kontrolní diktát, přídavná jména, shoda podmětu s přísudkem.

Tělocvik - lavičky, žebřiny, kruhy.

Informatika - vyhledávání informací, jízdní řády (IDOS).

Pátek 23. 3.

Svět práce - v pátek prosím přinést DVĚ NATVRDO UVAŘENÁ VAJÍČKA!!! Budete mít barevnou, duhovou svačinu na víkend! :-) Takže NE vyfouklá vajíčka, ale hezky k baštění! :-)

Ostatní:

* Připomínám odevzdání čtenářských deníků do velikonočních prázdnin.

* V českém jazyce žáci budou dostávat více D. Ú. - zejména cvičení v pracovním sešitě, aktuálně na zájmena! Prosím o podepisování domácích úkolů.

* Po Velikonocích půjdeme do kina na filmové představení Planeta Česko, viz: https://www.csfd.cz/film/415732-planeta-cesko/prehled/

To je zatím vše. Další informace možná dopíšu koncem školního týdne.

Děkuji za Vaši spolupráci, vyhlížejme jaro a těšme se na něj! :-)

MK

V dohledné době nás čekají dvě "přírodovědné" akce a to:

1.) Pondělí 19. 3. - návštěva Národního muzea, Archa Noemova, program Za zvířaty kolem světa. Odchod ze školy cca 10:30 (ke konci 3. vyuč. hodiny), vrátíme se na konci 6. vyuč. hodiny, čili na oběd. Vstupné 80 Kč na žáka, již vybírám!

2.) Pondělí 26. 3. - se žáky se vydáme do Mořského světa Praha v Holešovicích, účastníme se programu Žralok i s panem průvodcem. Ze školy pojedeme tramvají po 9. hodině, abychom v 10 hodin byli v Mořském světě. 135 Kč na vstupné můžete již posílat po dětech, děkuji. V ceně vstupného jsou i pracovní listy, které děti dostanou, a zhlédnutí filmu.

19. 3. - dějepis - české země v pobělohorské době (život na vesnici, ve městech, baroko, osobnost J. A. Komenského) 

11. 3. - Aktualizovaný, doplněný plán na nový školní týden (týká se zejména páteční přírodovědy, Pří 16. 3.)

Dobrý den, milí rodiče,

hlásím se trochu dříve s plánem na následující školní týden (12. 3. - 16. 3.), jsou to důležité věci, tak abych na ně náhodou nezapomněla, a také abyste měli dostatek času vše vypracovat, případně sehnat, obstarat... Je možné, že v neděli ještě něco připíšu, doplním.

Pondělí 12. 3.

Tělocvik - s dětmi cvičíme skok přes kozu (roznožka, skrčka), je to poměrně těžké, dětem to zatím hezky jde! :-)

Úterý 13. 3.

Český jazyk - napíšeme si 16. kontrolní diktát = opravný diktát zejména na skloňování přídavných jmen, věřím, že se žákům zadaří lépe než diktát tento týden. Bude to oprava, tudíž velmi podobný diktát!

Středa 14. 3.

Český jazyk - žáky čeká větší pravopisné cvičení na různé gramatické jevy, především přídavná jména, skloňování podstatných jmen podle vzorů a shodu podmětu s přísudkem. Prosím o domácí přípravu a trénink doma. Používám osvědčené sešitky a brožury se cvičeními od nakladatelství Pierot. Viz např.: http://www.pierot.biz/obchod/knihy/vzdelavaci-tituly&filter=11

Pátek 16. 3.

Přírodověda - souhrnné písemné opakování: PODNEBNÉ PÁSY, druhy krajin, rostliny a živočichové daných pásů... učebnice do str. 40

Svět práce - budeme vyrábět Moranu, paní zimy, vyhánět zimu a vítat JARO!!! :-) Prosím přinést jednu obyčejnou dřevěnou vařečku (stačí menší, délka 20 cm), může být i starší, novou seženete poměrně levně v prodejnách Kika nebo např. Kitos (dříve Action) nebo v jiných domácích potřebách. V Kika mají nyní sadu tří vařeček za 29 Kč. Lze pořídit malou vařečku za 11 nebo 13 Kč, což si myslím je v pořádku!

https://www.kika.cz/shop/cs/kikacz/doplnky/vareni-a-stolovani/pomocnici-v-kuchyni/sada-varecek-14514162

Dále prosím přinést na výrobu "figurky" Morany různé materiály - staré kousky látek (na šaty a šátek na hlavu), zbytky vlny apod.

Do konce března, čili do našich velikonočních prázdnin (středa 28. 3.), přinést a odevzdat ČTENÁŘSKÝ DENÍK s jedním zápiskem z přečtené knihy!!! Žáci mohou již nosit, už vybírám!!!

V rámci přírodovědy navštívíme Mořský svět Praha v Holešovicích, www.morsky-svet.cz, kde se účastníme programu "Žralok": prohlídka mořských akvárií s průvodcem, vypracování pracovních listů a zhlédnutí přírodovědného snímku. Cena bude 135 Kč na žáka, termíny jsou středa 21. 3. nebo pondělí 26. 3. nebo středa 28. 3., během následujícího týdne potvrdím (až dostanu zprávu z Mořského světa) a poté začnu vybírat peníze na tuto akci, ještě se připomenu! Zatím ještě neposílejte! :-)

Také půjdeme do Národního muzea na program "Za zvířaty kolem světa". 

http://www.nm.cz/Prirodovedecke-muzeum/Pro-skoly-PM/Lektorovane-programy-k-expozici-Archa-Noemova.html

Žáci se cestou kolem světa seznámí s jednotlivými zoogeografickými oblastmi, s charakteristikou obratlovců i zoologických sbírek a s poukázáním na roli dominantního druhu – člověka, který mění podmínky v jednotlivých částech světa. Tyto změny mohou být k horšímu (vyhubení druhů, snižování populací i celkové druhové pestrosti, zavlečení druhů na nová území), ale také k lepšímu (národní parky a chráněná území, záchranné chovy). Program se odehrává ve výstavě a žáci mají k dispozici pracovní listy. 

Termín a cenu za vstupné upřesním co nejdřív!

Všem krásné skorojarní dny!!!

MK

Vynášení Morany - loučení se se zimou a vítání jara!!! :-)

Středa 7. 3. - vlastivěda - test, Karlovarský a Ústecký kraj

Milí rodiče, milí žáci,

opětovně vás všechny moc zdravím a přináším novinky z našeho školního života. Čemu se ve škole aktuálně věnujeme a co nás čeká ve školním týdnu 5. 3. - 9. 3.:

Pondělí 5. 3.

Český jazyk - probrali jsme a skončili přídavná jména, skloňování podle vzorů (mladý, jarní) a stupňování. Prosím procvičovat doma! Brzy začneme probírat zájmena. Mezitím jsme se vrhli na důležité učivo - shodu podmětu s přísudkem, což je velice důležitá kapitola české gramatiky. Dvě vyučovací hodiny jsme věnovali přehledu a pracovali s Mapou české gramatiky.

Shoda podmětu s přísudkem - příčestí minulé -li, -ly, -la

-li: pokud je podmět rod mužský životný (páni, muži, předsedové, soudci)

-ly: podmět rod mužský neživotný (hrady, stroje) a všechna podstatná jména ženského rodu (ženy, růže, písně, kosti)

-la: podmět je středního rodu (města, moře, kuřata, stavení)

!!!POZOR!!! na podmět DĚTI (někdy jsou malinko natvrdlé, ale jen trošinku)! :-) :-) A také na několikanásobný podmět (kluci a holky, ženy a muži, žáci a žákyně...)!

Děti v češtině dostaly týdenní úkol - odevzdají/vybírám v pátek 9. 3.!! Jsou to 4 cvičení z učebnice, která písemně vypracují na zvláštní papír.

Učebnice strana 177/cv. 3 a) + b), str. 177/4 a str. 183/5.

Tělocvik - v rámci tělocviku jsme si minulý týden dvakrát zabruslili (ve středu a v pátek), bylo to skvělé!! Dětem, které bruslily, to moc šlo, jsou to šikulky! :-) Škoda, že led na našem školním hřišti bohužel již nevydrží! :-( Abychom si zabruslili, prohodili jsme si Tv a Sp, v pondělí tedy budeme tvořit a vyrábět místo páteční hodiny. Bude to slíbený klaun ze starého cédéčka a lékařské špachtličky (dodám).

Přírodověda - věnujeme se podnebným pásům, v pátek jsme dopodrobna probrali mírný pás. Žáků se budu ptát především na flóru a faunu - rostliny a živočichy daných/probraných pásů. V pondělí nás čeká čtvrtý, poslední podnebný pás - polární pás. Poté "skočíme" rovnou do vody, ponoříme se pod hladinu a budeme si vykládat o mořském světě, mořské říši.

Učebnice do strany 40.

Úterý 6. 3.