Keramická dílna

Keramika letos

Pondělí: 13:00-14:00 družinová skupina 2a (volná místa), 14:00-15:30 žáci IV., V. a VI. tř. (volná místa)

Úterý:  12:00-13:00 druž.sk. 2b (volná místa)
           13:00-14:00 druž.sk.1b, 14:00-15:00 druž.sk.1a

Středa: pro nedostatek přihlášených odpadá

Čtvrtek: 13:00-14:00 druž.sk.3a + 3b (volná místa) , 14:00 - 15:30 žáci IV., V. a VI. tř.(volná místa)

 Individuální případy s výjimkami: Marie.Rivolova@zs-stepanska.cz   

KERAMICKÁ DÍLNA JE JEDNÍM Z ODDĚLENÍ ŠKOLNÍHO KLUBU 

Nachází se 50 m od školní budovy, v ulici Na Rybníčku - č. 8, proti rotundě.

Paní učitelka děti vyzvedává v družině u vychovatelky, převádí je do keramické dílny v ulici Na Rybníčku a pak zase zpět do školní budovy nebo na zahradu.

Kdo a jak dílnu využívá

Keramickou dílnu mohou využívat všechny děti naší školy, na návštěvu přicházejí i děti z okolních mateřských škol. Pracuje se tu na projektech souvisejících s výukou. Probíhají zde některé hodiny předmětu svět práce a výtvarné výchovy.

Kde můžete naše práce vidět

 • po velkou část roku jsou vystavené v oknech školní galerie (3. a 4. okno vlevo u vchodu do budovy)
 • přímo za okny keramické dílny
 • na každoročním předvánočním zpívání ve vstupní části kostela
 • paní učitelka posílá některé ze zdařilých fotografií prací také v elektronické podobě na e-mailové adresy dětí nebo rodičů (pokud o to máte zájem, předejte  p. učitelce Rivolové svou e-mailovou adresu )
 • zde na stránce keramické dílny se každý měsíc objevuje obrazová zpráva, co právě děláme

Praktické poznámky

 • za docházku do keramické dílny se neplatí 

 • v šatně dílny mohou mít děti podepsanou zástěru nebo pracovní triko či košili
 • výrobky zůstávají ve škole po dobu celého školního roku, aby mohly být použity k prezentaci školní činnosti při různých příležitostech 

Žáci pracují v keramické dílně pod vedením paní učitelky PaedDr. M. Rivolové. 

ŠKOLNÍ ROK 2019 - 2020

ZÁŘÍ


Při vchodu do budovy školy 3. a 4. okno vlevo, to je naše non-stop příštupná galerie.  

Tandemové vyučování: námořníci IV,A modelovali s p.uč. Bartošovou a Rivolovou lodičky.


Uprostřed září vymodelováno, začátkem října vypáleno, pak pomalováno, naglazováno a podruhé vypáleno. 

ŘÍJEN 
I.A a II. A - mašinka Ema z jejich letošní celoroční hry 


Volná tvorba dětí : Lama Veronika 6.B, Kamarádky -Nela 5.A, Konvička - Pavla 3.A, Nádobka -Lukáš 5.A, Komenský -Tonda 4.B, Slepice se šálou - Agáta 2.A, Dóza na pastelky - Anička 5.A, Tři zvířata - Kryštof 3.B.

3.A a 3.B při práci v centrech probírají staré české pověsti. Při hodinách Vv v dílně vytvořili žáci krátce po výletě na horu Říp tato zdařilá dílka. 

LISTOPAD

Džbánky pro každoroční hudební soutěž Novoměstský džbánek pořádanou naší školou vznikají v naší dílně.

18. - 20. listopadu proběhla u nás soutěž ve výtvarné tvorbě zaměřené na keramiku, kterou pořádáme pro školy Prahy 2. Dva z našich reprezentantů - sourozenci Evelínka a Tonda (nejspíš pod vedením své maminky)- jsou i vyhlášenými pekaři domácího perníku, který servírovali ve svých soutěžních kategoriích svým spolusoutěžícím jako občerstvení.

PROSINEC 

Vánoční výstava při vystoupení v kostele tentokrát prezentovala také práce, které naši žáci vytvářejí ve spojení s jejich celoročními hrami ve výuce. Například IV. A, tedy letošní NÁMOŘNÍCI, ukázali také své anděly v námořnickém a adventní svícny ve tvaru lodiček. Předvedli také, že na stromeček se dají pověsit i zajímavě dekorované keramické kotvy.

Zvonky v podobě andělů, svícny prvňáků podle vlastní dlaně, Praotcové Čechové na Řípu od třeťáků.

Betlém: Marie, Josef a jezulátko vymodelovaly Lenka a Terezka W. z páté A. Ostatní děti, které chodí na keramiku, pak každé jednu ovečku. 

Keramici Anička, Tonda a Matouš jako jedni z autorů keramických vlčích máků, díla, které naši školu reprezentují na výstavě dětí škol Prahy 2 instalované v Národním památníku na Vítkově. Děti byly do  Národního památníku pozvány starostkou MČ na slavnost pořádanou Ministerstvem obrany při příležitosti vyznamenávání vojáků, kteří se vrátili z misí a kterým byly dětské výtvory adresovány. 

Prvňáci balí pečlivě svoje výrobky. Ozdobí jimi doma vánoční stůl. 

LEDEN

Těsně před Vánocemi u nás děti z MŠ Na Rybníčku "pekly" vanilkové rohlíčky. Vypálené na ně čekaly hned první den po vánočních prázdninách. Tyhle jsou opravdu trvanlivé :-)

Volná tvorba: živočichové, miniaturní domečky a pokojíčky, vířivka, trpaslíci, nádobky, krajina....zajímá nás všechno 

ÚNOR


Výrobky dětí ze soutěže v keramice pro žáky škol Prahy 2, kterou pořádáme. 1.kategorie měla prosté téma "Škola", které bylo hlavním tématem letošního, už 7. ročníku, soutěže. Soutěžily v ní za naši školu Evelína a Adéla ze II. A. 

2. kategorie si ze tří možných vylosovala téma "Učitel a žák", našimi reprezantanty byli Tonda ze IV. B a Matouš ze VI.B.

3. kategorie měla témat 5. Očekávaný J.A. Komenský neměl štěstí, na vylosovaném lístečku stálo: "Babička B.Němcové". Školní témata byla totiž ovlivněna kulatými výročími obou klasiků v letošním roce. Za nás soutěžily Lucie a Míša z devítky. Měly opravdu dokonalou samostatnou přípravu.


Bylo všechno: kapela, sbor, předání cen a diplomů, pohoštění. Taky napětí, očekávání, radost, debaty nad hodnocením poroty, povídání, atmosféra... Podíleli se všichni od pana školníka, přes paní hospodářky, učitelky, p. ředitelku a zástupkyni, pracovnice školského odboru MČ. Pro naši školu získala v I. kategorii 3. místo druhačka Evelína , ve II.kategorii byl na 1. místě Tonda ze čtvrté B a na druhém Matouš ze šestky, ve III. kategorii dostala diplom za 2. místo deváťačka Lucka. Výstava všech soutěžních prací za okny školy:

ŠKOLNÍ ROK 2018 - 2019

ZÁŘÍ

Hezkým překvapením pro nové prvňáky bylo, když dostali hned v první den školy svůj výrobek - vypálený portrét Karla IV., který vytvořili v červnu na setkání se svou, tehdy teprve budoucí, školou. Pvní foto - I. A, druhé - I. B

Začátek školního roku byl ještě létem, takže se hodilo, že jsme pomalovávali  a vypalovali výrobky z konce loňského školního roku : "Opalování na barevné dece" 

ŘÍJEN

Celý měsíc dokončujeme lvy do projektu "100 let - 100 lvů", který je vystaven za okny školy, otiskujeme lipové listy do hlíny a starší děti vytvořily ke stému výročí opravdu náročná dílka (Matouš pomník českému lvu a Laili českou lípu, autoři jsou oba páťáci).

Při celoškolním projektovém dnu na stanovišti "Lipový věněc"každý žák školy vytvořil jeden lipový list z papíru, vznikly tak celkem 3 věnce. Pod lipovými větvemi si hověl v roli maskota keramický lipový lev, kterého vytvořila páťačka Laili.  

LISTOPAD

K listopadu patří nejen kůň sv. Martina, ale taky svatomartinská husa. Martin se letos dostavil bez sněhu, tak jsme si koně i husy sami s družinovým oddělením  I. B vymodelovali.

Soutěž v keramice pro školy Prahy 2 proběhla 20. - 22. 11. 2018. Zúčastnění si ji moc užili.Celou  I. kategorii povzbudil perník upečený pro všechny maminkou našich soutěžících, sourozeneckého páru Tondy a Evelínky - takže to na fotce se nekrájí hlína :-)

Míša a Lucka z osmé třídy vytvořily opravdu zdařilá dílka na téma Rodina - předkové. Zde na fotografii zatím neusušená a nevypálená. 

PROSINEC

Džbánky vzniklé v naší dílně pro dětskou hudební soutěž "Novoměstský džbánek", kterou pořádá naše škola. Fotografie bude sloužit současně jako diplom. Návrh ornamentů Bára Š. ze 4.B, džbánky a jejich fotografie p. uč. Rivolová, diplom p. uč. Pánková. 

Mikulášskou družinu modelovaly děti z prvních, druhých a třetích tříd.

Obvyklý keramický andělský sbor jsme měli letos na výstavě při tradičním zpívání v kostele oproti dřívějším letům (kvůli nečekané 14 denní pauze způsobené stavebními úpravami dílny) méně početný, posílili jsme ho tedy ještě andělsky krásnou kočkou s nádherně lesklýma očima Matouše Z. z 5.B. Celkový počet všech figurek ale nakonec dokonce bohatě převýšil minulá léta. Postaraly se o to výsledeky našeho ročního projektu, který začal v říjnu 2017 a skončil 28. října 2018. Byl zacílen ke stému výročí našeho státu, jmenoval se "100 let - 100 lvů" a těch lvů bylo nakonec více než 130, vytvořily je děti z 1. - 6. tříd. 

LEDEN

Třída 1.A ve svých odpoledních pondělcích v keramické dílně vytvořila ne papoušky, ale papouše podle jedné z postav knihy Mluvící balík, kterou čtou se svou paní učitelkou.

Johanka H. z 5.B vytvořila jednu ze šachových figurek. Její bílá královna se pak stala darem pro paní starostku, která se zúčastnila slavnostního zahájení šachového turnaje, který naše škola v lednu pořádala.

Na přípravě a průběhu šachového turnaje se naše dílna podílela výzdobou, Johančiným reprezentativním dárkem a nejvíc tím, že v hracích třídách, kde soutěžící odpočívali a čekali na své zápasy a vyhlášení vítězů, bylo keramické stanoviště. Většinou byly samozřejmě vytvářeny opět šachové figurky. Někteří ze soutěžících si domluvili i jejich vypálení a přijdou si k nám pro ně.  

ÚNOR

Soutěž v keramice pro žáky Prahy 2, letošní téma RODINA. Vypáleno, naglazováno, znovu vypáleno, (občas někde poslepováno), nafoceno 

1. kategorie: Rodina (lidská nebo zvířecí)

2. kategorie: Rodinný výlet

3. kategorie: Předkové (rodinné kořeny)

Toto jsou práce našich žáků:

Lucka K. 1. místo, Míša L. 3.místo  ve 3. kategorii - téma "Předkové - rodinné kořeny" ( hnědá hlína), třeťák Tonda a prvňačka Evelínka nás zastupovali v 1. kategorii, Tondův "Piknik" mu přinesl 1.místo, Evelínka zaujala hezkou sestavou tygří rodinky. Ve druhé kategorii shodně umístili své rodiny do lodiček naši páťáci. Matouš (1. místo) bodoval propracovanými detaily pádlujících rodičů se synkem držícím je kolem ramen a u Veroniky byl oceněn pohyb figurek členů rodiny, kteří se v lodičce, kde nechybí ani pes, škádlí a lechtají, jak jsme se dozvěděli od autorky.

BŘEZEN 

Vrabci, kterými jsme se zúčastnili soutěže pořádané Lesy hl. m. Prahy ke Světovému dni vrabců. Autoři Nela, druhý obrázek: Lukáš a Kuba - všichni ze IV.A a poslední nebarevný vrabčák je Matouše z V. B

DUBEN 

1. dubna se u nás při zápisu prvňáčků rozdávaly tyto krásné knoflíky pro štěstí. Letos se nám vyvedly mimořádně květinově a vesele.

Taky jsou letos v dubnu Velikonoce. Keramická vajíčka se zavazováním jsme vyráběly (samé holky) už v předstihu ze sádrových forem. Ty taky vznikly u nás v dílně. Autorkami jsou páťačky Valerie, Táňa , Eliška a Linda V. 

KVĚTEN 

V květnu nám vykveto kvítí i na keramice. Například na rodinné jmenovce a na hrníčku. Autorkou obou prací je - nebudete asi věřit, že terpve druhačka - Julinka. 

ČERVEN

Bílomodré hrnečky se nám opravdu daří.

Každoroční výstava na zídce při školní akademii se také povedla. 

Takhle krásně se naučily například za jeden školní rok modelovat děti z 1. A.

ŠKOLNÍ ROK 2017 - 2018

ZÁŘÍ 

Září uběhlo jako voda a přitom jsme stačili udělat spoustu práce. Na zářijové fotografické skládačce vidíte práce v různých stádiích vyhotovení od autorů z 1. - 7. třídy. 

ŘÍJEN

Říjen končí velkým státním svátkem, modelujeme dvouocasé lvy, některé s korunou na hlavě.

LISTOPAD

20. - 23. listopadu u nás v dílně proběhla každoroční soutěž pro školy Prahy 2 ve výtvarné soutěži zaměřené na keramiku. Téma letošního roku se shoduje s tématem celoškolního projektu Objevy a vynálezy. Na obrázku jsou práce nejstarších dětí, zatím ještě ve stavu těsně po dokončení. 

Do naší keramické dílny přibyl zbrusu nový hrnčířský kruh. Mohou na něm pracovat i mladší děti, na tom našem starém kopacím museli mnozí čekat, až jim dorostou a zesílí nohy a točení bylo hodně obtížné. Zato teď hned od prvního pokusu vyrábíme mističky.  

Kruh také skvěle posloužil vylepšení hudební soutěže organizované naší školou pod jménem Novoměstský džbánek. Pro soutěž u nás v dílně vznikly nejen velké džbánky jako hlavní ceny, ale také malé džbánečky pro všechny účastníky. Podoba džbánku je dílem Barunky ze III. B, p. učitelka její návrh pak převedla do hlíny. 

PROSINEC

Každoroční předvánoční vystoupení v kostele bylo jako vždycky doprovázeno výstavou andělů, svícnů, betlémů a jiných adventních motivů. Letošní novinkou byla i napůl keramická školní novoročenka. Na výrobě keramické "pečetě"  se ze všech dětí podílela nejvíce Lucka K. ze sedmé třídy. 

LEDEN

V lednu, po pobytu na horách, se nám na parapetu okna a radiátorech suší figurky lyžařů a sáňkařů. Také pilně recyklujeme zbytky ztvrdlé hlíny nashomážděné z předchozích měsíců. Hlínu strouháme na malé kousky, aby rychle a dobře uschla a dokonale se rozpustila ve vodě. Vzniklou hliněnou kaši pak nalijeme do sádrových forem, které odsají přebytečnou vodu. A máme připravenou novou modelovací hmotu. Karolína a Jindřich ze 2.B ji z forem právě vyndávají.

,

"Můj děda v kolečkovém křesle", modrá miska pro dědečka , "Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr", barevné hrnečky, tučňáci máma s dítětem.

Z dětí 2. stupně je nejpilnější návštěvnicí keramické dílny Veronika. Modeluje hlavně z ruky, ale teď vyzkoušela i hrnčířský kruh. 

ÚNOR

V každé ze 3 kategorií (1. - 3. tř, 4. - 6. tř. a 7. - 9. tř.) měla naše škola 2 reprezentanty.  

Naši žáci: Tonda, Matouš a Veronika obsadili ve svých katetoriích 1. místa, Terezka místo 3. Máme radost, gratulujeme. 

BŘEZEN

V březnu se prvňákům jejich sáňkaři krásně vybarvili. 

Povšimněte si lyžaře vlevo dole - záběr zepředu i zezadu. Týna vynalezla nový typ lyžování (sledujte lyže na záběru zezadu).

Medvídci jsou dílem dětí z MŠ Na Rybníčku, které nás chodí pravidelně (a pracovně) navštěvovat.

Jedno z děvčat z MŠ, které se k nám do školy také chystá a už se těší, jak bude chodit na keramiku jako naše prvňačka. Za její výtvor by se nemusely stydět ani o několik let starší děti. 

Ptactvo - jaro je tady! (Krásný dravec dílem Šimona ze 3.tř.)

Velikonoční slepičky dětí z MŠ Viničná.

Knofíky pro štěstí vyrobily děti 1.B, 2.B a obou třetích tříd. Starší děti je připevní na ozdobné kartičky a poslouží jako dárky pro návštěvníky školy při zápisu dětí do prvních tříd začátkem dubna. 

DUBEN

Papoušek od Šimona, oba sloni a ptáček -miska od Emy Č. ze 2.A, pejsek je Alfův, miniaturku s čepičkou vytvořila Táňa ze 4.A a zubatou příšeru zase Sebastian Š. ze 2.B.

Paní učitelka říká, že dekorovat umíme krásně, prý by se u nás mohli inspirovat i japonští návrháři. 

KVĚTEN

Celoškolní projekt letošního roku vrcholil projektovým dopolednem 22.5., měl název "Objevy a vynálezy". V oknech školy máme vystaveny už od února práce dětí ze soutěže škol Prahy 2 na stejné téma. 

Naše dva keramické kruhy, starý kopací i ten nový elektrický, se o projektovém dnu nezastavily. Letos poprvé mohly točit na kruhu i mladší děti. Už nemusely čekat, až povyrostou a dosáhnou nohama, elektrický kruh je i pro ty nejmenší.

Druhačky Zuzka a Karolína mohly ostatním s točením dokonce radit, měly totiž natrénováno. 

Pracovní zástěra se školním znakem.

Tak jako na klavír můžete hrát dva najednou, i točit na kruhu můžete dvojručně, Léa s paní učitelkou jsou důkazem. 

Ať se daří, nebo ne, pořád je veselo!

ČERVEN

Na druhý ročník rodinného festivalu Rotunda pořádaný naší školou jsme se řádně připravili výzdobou školy, pro návštěvníky tu byl i keramický bazárek sestavený z nevyzvednutých výrobků a v herní zóně fungovaly pro děti i dospělé oba naše hrnčířské kruhy. 

Miniaturní rotundy vyrobily děti 1. - 4. tříd (fotografováno před skutečnou rotundou).

Nemyslete, že keramici jenom modelují. Dobrá příprava chce kresebné rozmyšlení, abychom nezapomněli, kolik a jaké části rotunda má. Po vymodelování a vypálení jsme se tentokrát soustředili i na pečlivé barevné zpracování. Trénovali jsme si při něm nejen prsty, ale  zvlášť při pečlivém vrstveném kolorování i naši trpělivost a vytrvalost.


Červen je vždy rušný měsíc: zpracováváme  a recyklujeme zbytky hlíny,  pomáháme při při setkání s budoucími prvňáky (tentokrát portrét Karla IV. se školním razítkem - asistentky Johanka, Monika a Linda V.) a připravujeme výstavu na plotě při školní akademii (letos "Inventura" prací a fotografií z našeho archívu). 

A pak už jen prázdniny!
 

ŠKOLNÍ ROK 2016 - 2017

ZÁŘÍ

První školní den přišla prvňáčky naší školy slavnostně přivítat manželka prezidenta republiky, paní Zemanová. Jako dar pro ni byla vybrána keramika s názvem "Hliněná parta." Dílko vytvořili druhačka Jana Z. a sourozenci Filip, Alžběta a ZJakub N.

DAR MANŽELCE PRESIDENTA

Samotný pracovní školní rok začal velmi svižně. Děti z mateřských škol Viničná a Na Rybníčku modelovaly "Jak jsme o prázdninách plavali". Ještě nenaglazované kočky vytvořené v hodinách světa práce patří čtvrťákům ze třídy p. uč. Kocourkové. Všichni, kdo chodí do keramiky, začali modelovat vlčí máky pro soutěž vypsanou naším zřizovatelem MČ Prahy 2 ke Dni válečných veteránů.   

ŘÍJEN

Říjen probíhal ve znamení pilné práce na vlčích mácích dětí prvních až čtvrtých tříd. Vanesa a Sofie z 9.B zase zpracovaly námět lístu papíru s rukopisem básně Johna McCrae. Rudý květ vlčího máku, symbol Dne válečných veteránů, má svůj původ právě v jeho básni nazvané V polích flanderských. Na fotografiích rozpracované části desek s básní a jejich naložení do pece, ze které byly zrovna vyloženy ještě teplé čtverce s máky.

LISTOPAD

Instalace obou dokončených děl ke Dni veteránů pod schodištěm. Začínáme vyrábět svícny - anděly pro jednodenní výstavu provázející každoroční předvánoční zpívání v kostele. Ve dnech 21. - 23. 11. do naší dílny přicházejí děti z ostatních základních škol Prahy 2, aby u nás vytvořily své soutěžní práce pro námi organizovanou soutěž v keramice - letos na téma "Žijeme hudbou", což je také název letošního celoškolního projektu. Dole právě vymodelované a engobami pomalované práce, které musí  dobře uschnout a projít pak dvakrát pecí, podruhé je to po naglazování namočením do transparentní glazury. 

listopad - soutěž

PROSINEC 

V prosinci vyrábějí děti třetích tříd ve Vv zvonky pro svůj projekt Andělé a zvony.  Anděly, do jejichž hlav se vkládá čajová svíčka, vyrábějí úplně všichni naši keramici. Po výstavě patřící k adventnímu zpívání s účastí rodičů v kostele sv. Štěpána zdobí tito andělé po dobu svátků a ještě celý leden okna školy. 

andělé v oknech

LEDEN 

Výpaly 39 soutěžních prací dětí z 9 základních škol, rozděleno podle věku do 3 kategorií. Práce poroty složené z výtvarníků a výtvarných pedagogů, předsedkyní poroty je výtvarná pedagožka, akademická sochařka Edita Devínská. Fotografie zachycuje pracovní snímky hodnocení porotců. Dole ve skupinách 13 prací I. kategorie (1.-3.tř.), 15 děl II. kategorie (4.-6.tř.) a 11 v kategorii III. (7.-9.tř.)

LEDEN pálení a porota

I.kategorie

II. kategorie

III. kategorie

ÚNOR

Soutěž v keramice pro školy Prahy 2 s tématem "Žijeme hudbou" jde do finiše. Ještě vyrobit diplomy a pamětní listy, pozvánku na vernisáž, nainstalovat práce do oken (na fotografii ještě bez textu a popisků).
    V den vernisáže se návštěvníci naší "galerie za okny" dobře bavili. Všichni jsme se potěšili hudebním vystoupením, zatleskali oceněným a slavili i malým občerstvením. Dvě první místa a jedno třetí získaly děti naší školy: Jana, Sebastian a Terezka.
 

únor - příprava na vernisáž

BŘEZEN

Dílnu nyní navštěvují často kromě dětí odpoledních kroužků i žáci v hodinách. Ve Vv vytvářejí postavy zpěváků, hudebníků a tanečníků, ve Sp vyrábějí zvonky a hudební (chřastící)"nástoje". Zapojujeme se tedy do letošního celoškolního projektu a keramická dílna tak žije hudbou od listopadu až do konce školního roku.

DUBEN

V dubnu jsme vyráběli velikonoční slepičky a zajíčky, letos pro změnu z hlíny červenice. A také jsme mysleli na maminky, ke Svátku matek jsme vytvářeli hezká srdíčka. 

KVĚTEN

Keramika byla k vidění i na festivalu Rotunda, který na konci května naše škola pořádala. Výstavu na plotě návštěvníci oceňovali zájmem i slovy. 

ČERVEN

Ke konci školního roku se v hodinách Sp věnujeme recyklování zbytků hlíny, balíme výrobky ze soutěže a pan školník je rozváží na jednotlivé školy, stejně jako výrobky dětem z mateřských škol, které u nás v dílně v průběhu roku pracují. Do dílny přicházejí naši budoucí prvňáčci, vyrábějí tu korunu pro krále Karla IV., těší se, jak ji v září dostanou už vypálenou. Opět vystavujeme keramiku "na plotě", tentokrát v den školní akademie. Na fotografii dole vidíte krásné vlčí máky, tentokrát instalované tak, že vyvolávají dojem letní louky.

ŠKOLNÍ ROK 2015 - 2016

se nesl v duchu oslav výročí zakladatele naší školy Karla IV. 

Soutěž v keramice šk.rok 2014-2015

Soutěž ve výtvarné tvorbě v oboru keramika pro základní školy Prahy 2 proběhla v naší keramické dílně od 18. - 20. listopadu. Zúčastnilo se jí celkem 34 dětí z 8 škol ve 3 kategoriích. Práce se u nás v dílně sušily, přežahovaly, glazovaly transparentní glazurou a poté znovu vypalovaly. Čtyřčlenná porota, ve které byli dva pedagogové výtvarných škol a dva výtvarní umělci zabývající se tvorbou pro děti, poté vybrala v každé kategorii první tři oceněné a v nejpočetnější kategorii byla udělena také 3 čestná uznání. Ve zmíněné druhé kategorii totiž nejen soutěžilo nejvíce dětí, ale porotě práci neulehčila ani velmi vyrovnaná úroveň jejich prací. Výstava všech děl bude přístupná 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, protože je nainstalována za okny naší školní galerie. Vernisáž s vystoupením školní kapely, vyhlášením výsledků a předáním cen v podobě keramického náčiní proběhla 18.2. v 15 hodin ve slavnostně upravené školní jídelně. 

I. kategorie (1. - 3. tř.) zadané téma: "Koho, co mám rád (a)

I.kategorie_foto.jpg

II. kategorie (4.- 6.tř.) ze 3 zadaných témat bylo vylosováno: "Zajímavá a/nebo krásná budova, stavba, obydlí, přístřeší"

II._kategorie_foto.jpg

III. kategorie (7. - 9. tř.) z 5 zadaných témat vylosováno: "Zajímavá nádoba"

III.kategorie foto_1.jpg

Pozvánka na vernisáž

pozv__nka_na_vernis____.jpg

Školní rok 2013/2014

Od 1. - 3. dubna byla naše škola organizátorem soutěže v keramice pro všechny školy na Praze 2. První kategorie (1. - 3. roč.) modelovala zvíře, druhá a třetí si téma losovaly a tak žáci 4. - 6. tř. vytvářeli krásné a zajímavé nádoby a ti nejstarší (7. - 9.tř.) tvořili dopravní prostředek. Výsledky jejich snažení byly vyfotografovány hned po dokončení, ještě před sušením a dvojím pálením. Hotové pak budou hodnoceny odbornou porotou a vystaveny u nás ve školní galerii. 

I. kategorie 

I._kategorie.jpg

II. kategorie 

II.kategorie.jpg

Kdoví čím to je, ale máme v naší keramické dílně samé spokojené děti :-)

same_spokojene_deti.jpg

sam___spokojen___d__ti_2.jpg

Pavel z devítky se v dílně připravoval na talentové zkoušky na střední školu. Bude z něho nejspíš řezbář a protože hraje i výborně divadlo myslíme si, že by mohl v budoucnu dělat třeba rekvizity v nějaké divadelní dílně nebo pracovat na divadelních kulisách. Kdoví. 

Pavel_Bevkh.jpg

Zatímco mladší děti vyráběly domečky jednoduché, šesťáci a sedmáci se inspirovali renesančními domy na náměstí v Telči. Těšíme se, až budou domečky se svíčkami svítit na výstavce doprovázející naše každoroční předvánoční zpívání.

skrin_s_domecky_v_dilne.jpg

Na domečky si troufly dokonce i děti z MŠ Viničná, které nás několikrát do roka v dílně navštíví 

Dome__ky_Vini__n___2.jpg

 Při výrobě keramiky se v některých dnes setkávají děti různých ročníků, starší a zkušenější tak mohou nováčkům poradit. Jedním z nejzkušenějších a "služebně nejstarších" keramiků je Ondřej N. z osmé třídy, který navštěvuje keramiku už osmým rokem. Na fotografii vidíte jeho starší práce. Jsou nenaglazované (tzv. terakota) a tak může vyniknout bohaté pojednání struktur (římská silnice, rytíř) . Ondru lákají témata spojená s historií, umí ale hezky vystihnout pohyb figurek (lučištník) nebo proporce a detaily technických a stavebních námětů (auto, dětská skluzavka) 

Ondra_N._8.tr._keramika_starsi_prace.jpg

sestaci_v_dilne_1.jpg

Alžběta je u nás nová, poprvé přišla ve středu a pak hned v pátek znovu. Je s ní veselo. 

Alzbetin_v__rok.png

Domečky jsou dílem žáků prvních a druhých tříd. Po prvním výpalu sloužily jako hezká výzdoba chodeb o víkendu, kdy naše škola byla volebním místem.

domecky___vyzdoba_k_volbam.jpg

Příležitostná výstavka před volebními místnostmi - třídami prvního stupně 

masky vyzdoba chodby -volby_1.jpg

chodby___volby.jpg

lodstvo_na_okne.jpg

Loňští třeťáci, letošní čtvrťáci, jsou v dílně jako doma. Zvládají i hodně rozměrné výrobky.

masky_III_tr.jpg

masky_III_tr_2.jpg

Kuba a Ondra bývají s modelováním hotovi dřív než ostatní a tak pomáhají při recyklování hlíny. Suchá hlína se rozpustí ve vodě, dobře promíchá a hliněná kaše se pak nalévá do sádrových forem. Sádra odsává vodu a my pak vláčnou hmotu z forem vyndáme, prohněteme, zabalíme do igelitu a uložíme do plastových beden s víkem tak, aby nevysychala. Kuba s Ondrou jsou specialisté zvláště na čištění forem. 

Recyklace_hliny.jpg

Výrobky dětí z mateřských škol v okolí vznikají u nás v dílně při jejich občasných návštěvách u nás.

MS Na Rybnicku_1.jpg

MS_Vinicna___deti.jpg

MS_Vinicna___deti_s_p._uc..jpg

MS_Vinicna___zviratka.jpg

Školní rok 2012 /2013

Velikonoční vázičky na malé jarní kytky

naglazurní barvítka použitá na průmyslových výrobcích - 1.A + 1.B

Jarn___v__zi__ky.jpg

 • Motto: Vzdělání, sebevědomí, slušnost.
 • Akce

  <Červenec 2020>
  poútstčtsone
  0102030405
  06070809101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031
 • Ankety

 • Odkazy