Šachy - Štěpán

Vážení rodiče,

Naše škola byla po roce oslovena, aby reprezentovala Českou republiku na jedné z největších šachových soutěží školních týmů. Jedná se o jubilejní 50. ročník mezinárodního mistrovství Ruska-Bílá věž. Naše děti se zúčastnily tohoto turnaje již v minulém roce (reportáž z loňské účasti si můžete přečíst zde: https://www.zs-stepanska.cz/?f=7 ). Turnaj se koná v lázeňském rezortu na pobřeží Černého moře, ve městě Soči. Náklady na ubytování a stravu platí pořadatel, víza mají děti na základě mezivládní dohody zdarma a na úhradě letenek se v loňském roce podílel Šachový svaz České republiky a Městská část Praha 2. Vzhledem k tomu, že školní A týmy (prvního i druhého stupně) si vybojovaly účast v celorepublikovém finále MČR školních družstev a na konci června se může zúčastnit jedno družstvo také mezinárodního turnaje na Slovensku, rozhodli jsme se vyhlásit kvalifikační soutěž o nominaci na tyto turnaje. Účast na MČR školních týmů hradí dětem škola, náklady na turnaj na Slovensko uhradí oddíl.

Děti budou od čtvrtka 21. 3. 2019 sbírat body za svou účast a aktivitu na trénincích, soustředěních a turnajích. Záporné body se jim budou naopak odečítat za pasivitu, případně neplnění zadaných úkolů na tréninku. Hodnocení je založené na aktivním přístupu k přípravě na tyto vrcholy šachové sezóny, v žádném případě nebude hodnocena jejich případná bodová úspěšnost či neúspěšnost na absolvovaných turnajích. Chceme v dětech především probudit zdravou motivaci k práci. Zcela záměrně se jedná o soutěže družstev a ne jednotlivců. Byť jsou šachy většinou chápány jako individuální sport, chceme, aby děti především bojovaly v rámci týmu, kde je každý článek stejně důležitý.

Celkem se bojuje o 21 míst, které budou rozděleny mezi jednotlivé hráče tak, aby se každý mohl zúčastnit některého z turnajů.

Kvalifikační soutěž o nominaci na:

Mezinárodní mistrovství Ruska školních týmů v SOČI                  (4+0 hráči)

Mistrovství republiky školních týmů ve ZLÍNĚ                                (2x 4+2hráči)

Mezinárodní turnaj družstev v Liptovském Mikuláši (SK)             (4+1 hráč)

PLUS body:              účast na tréninku                                                             +4 body

                                   účast na soustředění (dopo/odpo blok)                    +6 bodů

                                   odehraná vážná partie na turnaji                                +4 body

                                   účast na rapidovém turnaji                                           +4 body

                                   správné vyřešení domácího úkolu (12 diagramů)  +12 bodů

                                   body za aktivitu na tréninku                                         á +1 bod

                                   body za vážné partie v rámci tréninku                      á +2 body

MINUS body:          vykázání z tréninku                                                         -8 bodů

                                   napomenutí na tréninku (max. 3x, pak vykázání) á -1 bod

                                   nepřinesení domácího úkolu                                        -2 body

                                   zapomenutý pracovní sešit                                           -2 body

11. 2. 2017

Pražský přebor jednotlivců

V sobotu 11. února 2017 se konalo další, tentokráte již 4., předposlední, kolo pražského přeboru jednotlivců. Turnaj se hrál jako součást seriálu, z kterého se počítají každému hráči vždy 3 nejlepší výsledky. Na jejich základě se rozhodne o postupujících na Mistrovství Čech. To se bude konat na podzim a z něj pak nejlepších osm hráčů postoupí na Mistrovství České republiky.

Náš oddíl měl tentokráte zastoupení jen ve dvou kategoriích H10 a H12. V kategorii do 10 let se pokouší mezi postupující prodrat Jáchym. Děvčata (Johanka a Karolína) to mají v dívkách jednodušší, vzhledem k tomu, že jejich přebor se hraje jako nepostupový (kategorie dívek se na MČR hraje jako otevřená – tedy hraje každý, kdo přijde) a bojují tak „jen“ o pražské medaile.

Jáchym si vzhledem ke konečnému výsledku sobotního klání svou pozici nevylepšil, ba naopak se o jedno místo propadl. V turnaji se mu nicméně až do předposledního kola dařilo a prohrál jen s favority Tobiášem Dayem (celkově nakonec 2.) a Nguyenem Thai Dang Vi (v turnaji 3.). V posledním kole by se v případě vítězství dotáhl bodově na celkově 4. Jana Součka. Soupeř Abajyan Edik určitě nebyl k nepřekonání. Bohužel Jáchym jej zřejmě nezaregistroval na druhé straně šachovnice a zcela ignoroval jeho tahy. Po zásluze byl potrestán. Místo aby zrealizoval svou převahu několika figur, nechal si dát mat, kterému se vůbec nebránil. Konečný výsledek 4 body, výkon 1120 a 10. místo je tedy spíše varováním. Jáchym to bude mít v posledním turnaji určitě těžké, aby se ze současného průběžného 6. místa posunul alespoň o jedno výše. Zřejmě jen to mu zajistí vysněný postup.

Pěkný turnaj zahrála Johanka, když vybojovala 5 bodů s výkonem 1158 a to stačilo na 6. místo. V turnaji soupeřila, vzhledem k průběhu, s o poznání jednoduššími soupeři než Jáchym a tím největším se znovu ukázal čas. Ve třetí partii díky němu dokonce prohrála. Nicméně v dívkách si Johanka zasloužila již letos podruhé pohár za vítězství a na celkové průběžné 1. místo se posunula i celkově před Anežku Rouskovou z Unichessu.

Do bojů se zapojila také Karolína v kategorii do 12 let a i ona už se dostala na průběžnou medailovou pozici (3.). Určitě skalpy Tobiáše Svačiny a Mateje Erika a zvláště pak Petra Součka stojí za zmínku. Konečný zisk 4 bodů s výkonem 1331 ji vynesl na celkové 9. místo a v dívkách na 2. o půl bodu za celkově vedoucí Sandru Hosovou. A v neredukovaném pořadí tedy včetně chlapců by byla na 14. místě. I to je více než slušné.

Všichni tři mají tedy stále o co usilovat i v posledním turnaji hraném 25. března.

1. 2. 2017

Benešov

Týden po postupovém pražském přeboru škol se někteří naši šachisté vydali na svůj první individuální turnaj do Benešova. Výpravu tvořila šestice hráčů: Hafia, Johanka, Kubík, Lukáš, Matvey a Jáchym.

Nejlépe nakonec vyšel turnaj Jáchymovi, který s 5 body a výkonem 1180 obsadil 11. místo. Jeho výkon s Michalem Steinem byl ale dost zoufalý a Jáchym znovu vytáhl z rukávu „trumf“ v podobě naprosté ztráty koncentrace. Ze dvou derby vyšel s jednou výhrou a jednou prohrou. Nejprve v prvním kole porazil Kubíka, aby hned v tom následujícím prohrál s Johankou. Té se naopak turnaj vůbec nepovedl a zmíněná výhra ji zřejmě stála příliš mnoho sil a následující 3 po sobě jdoucí partie prohrála. Zvláště 4 tahy přehlížený (a nevyužitý) jednotahový mat v partii s Daliborem Křivánkem a v dalším kole neskutečně rychlá prohra s Gabrielou Vodičkovou byly důkazem Johančiny nesoustředěnosti. V posledních dvou kolech se přece jen vzchopila, 2x vyhrála a vyšplhala se na 20. místo se 4 body a výkonem 1113. Snad se jí na pražském přeboru příští týden bude dařit lépe.

Z nováčků se nejlépe vedlo Matveyi Leshchinskému i když ani jím předváděná hra nebyla úplně ideální a určitě je schopen podávat daleko lepší výkony. Jistě se jich dočkáme, jakmile Matvey zase zpomalí. Ani Matvey se nevyhnul derby. V jeho případě vítěznému s Lukášem Řezníčkem. Největším skalpem ale byl David Valenta (Elo 1100) ze Sedlčan. Výkon 1064 se 3,5 bodu stačil na celkové 31. místo.

I jeho soupeř ze 4. kola Lukáš začal turnaj derby s Hafiou a to prohrál a ztratil tak oba body se svými spoluhráči z oddílu. Později přidal i tři výhry a obsadil 41. místo. Jeho výkon určitě byl z těch příjemnějších překvapení, i on ale musí zpomalit.

Hafia vydolovala z turnaje 2,5 bodu. Když ke své pozornosti, díky které získává soupeřovy figurky, přidá ještě správnou cestu za matem, vyletí v dalších turnajích ještě mnohem výše než jen k 48. místu.

Kuba Jílek sice v turnaji vyhrál jen jednu partii, (druhý bod dostal za volné kolo), ale i u něj platí, že jistě přijde čas, kdy svou rozvahu zúročí. Zvláště, když se i po tak náročném dni, přihlásil ještě k simultánce. I to svědčí o jeho chuti hrát a jak známo chuť a zanícení jsou nakonec tím nejdůležitějším.

K těm kteří neměli ani po náročném turnaji dost a přihlásili se na simultánku s aktuální juniorskou mistryní ČR Nelou Pýchovou patřili také Lukáš s Jáchymem. Nela vystupovala v průběhu turnaje v masce bufetářky, které vypomáhala při hře na několika stolech její jen o něco méně úspěšná kamarádka z oddílu Anežka Vlková. Za odměnu za zapisování partií svých mladších kamarádů ze školy si zahrál také Štěpán. Všichni čtyři se drželi překvapivě dlouho. Jáchym dokonce uhrál jednu ze tří remíz. Tu druhou vybojoval Štěpán, který se až do posledních chvil snažil zužitkovat pěšce navíc. Nakonec ale přece jen proti přesile dívek jako poslední Mohykán recept nenašel a spokojil se s remízou.

Znovu se potvrdilo, že turnaje v Benešově jsou skvělou příležitostí pro začínající šachisty a cesta do Benešova stojí za to. Jen doufejme, že příště bude doprava méně komplikovaná rozmary počasí. Mlha, která zahalila silnici na Tábor byla vskutku Rákosníčková…

28. 1. 2017

PRAŽSKÝ PŘEBOR ŠKOL

V sobotu již od půl deváté se začali scházet reprezentanti naší školy v budově ZŠ a MŠ Chodov. Na turnaj byla vyslána naše dvě šachová družstva, aby bojovala o dvě postupová místa na MČR školních týmů. Dvě minuty po půl desáté dorazila jako poslední Karolína Marková a mohla být zahájena závěrečná porada před lítými boji. Všichni účastníci byli řádně proškoleni již na dvou posledních trénincích o organizaci a pravidlech a tak se hlavně členové Béčka dozvěděli své úlohy a nasazení v jednotlivých kolech. Do bojů totiž mohli vždy nastoupit jen 4 hráči a vzhledem k tomu, že na soupisce bylo hráčů hned šest, museli se střídat. Hlavním cílem B týmu totiž bylo co nejvíce si zahrát. V Áčku hráli staří harcovníci, z nichž někteří hráli již svůj třetí a zároveň poslední přebor v kategorii 1. - 5. třída. I s vědomím této skutečnosti bylo důležité, aby zvláště mladší členové B družstva nabrali zkušenosti a mohli plnohodnotně doplnit Áčko v příštím roce.

Po té co si organizátor poopravil hodnoty určující nasazení, se z našeho prvního družstva rázem stalo i první nasazené (z původního místa předposledního). Rázem se tedy stali favority a řádně znervózněli. Nicméně se zdálo, že hlavním soupeřem nebude snad až tak nervozita jako zdravotní indispozice jednotlivých hráčů. Štěpán, nadopovaný prášky, se pral od čtvrtečního dopoledne s vysokými teplotami, Karolína byla v rekonvalescenci po pořádné desetidenní viróze a Jáchym s Johankou očekávali propuknutí epidemie, která evidentně zachvátila celou školu.

Nakonec ale první kolo dopadlo nad očekávání dobře, když první body připsalo, zcela neuvěřitelně, rezervní družstvo B. Ukázalo se totiž, že se sešel lichý počet školních družstev a jelikož naše Béčko bylo nasazené jako poslední, mělo v prvním kole volno. Ve švýcarském systému, kterým se tyto turnaje hrají, to ale znamená, že obdrží za takový „zápas“ plný počet bodů. Vzhledem k olympijskému bodování (tedy ne tři body za vítězství, jeden za remízu atd., ale počet bodů odpovídající vyhraným partiím) si tedy připsali první čtyři body. „A“ týmu to tedy nakonec trvalo o něco déle, ale i ten byl stoprocentní.

Do druhého kola už za šachovnice zasedlo osm našich hráčů. Béčko díky svému senzačnímu výsledku z prvního kola dostalo výrazně silnějšího soupeře a tomu také odpovídal výsledek 0:4. Všichni hráči si ale vysloužili za předvedený výkon pochvalu. Hráli dlouho, pomalu, nezapomínali mačkat hodiny (což samo o sobě byl výkon, vzhledem k nulovým zkušenostem s turnajovými partiemi) a rozhodně se za předvedený výkon nemuseli stydět. Obzvláště Máša Gubina s V. Hrabětem na první šachovnici vzdorovala neuvěřitelně dlouho a nakonec prohrála až na čas. Stejně tak dlouho vydržela i Mira Štěpánová, u níž lze vzhledem k její aktivní povaze hovořit o obdivuhodném výkonu. Áčko bylo znovu stoprocentní, když Jáchym nakonec vyhrál partii původně ztracenou. To že je bojovník měl ukázal ještě i v dalším průběhu... Štěpán, Karolína ani Johanka takovou šanci soupeři nedali a nervy doprovodu šetřili na pozdější dobu.

Všem se přitížilo hned o kolo později. Nejprve se Béčku znovu povedlo všechny šokovat a vyhrálo i když tentokráte „jen“ 3:1. Znovu pomohl jeden bodík zdarma za neobsazenou 4. šachovnici, což ale určitě nekazilo radost Hafii Brana, která si i tak zahrála byť s jistě o poznání těžším soupeřem – vedoucím družstva. A už jen to, s jakou chutí si šla zahrát partii s dospělákem, zaslouží uznání. Navíc, Hafia odehrála celý turnaj na třetí šachovnici, což je také  husarský kousek. A tak si mohli Prokop Klimek s Matveyem Leshchinskim říci ono otřepané přišel, viděl, zvítězil. Vždyť první soutěžní partie a hned bod za výhru, inu kdo z nás to má (tedy může říci). Bohužel stejný výsledek zaznamenalo Áčko, jen ve svůj neprospěch 1:3. Znovu se ukázalo, jak je důležité mít co nejlepší hráče i na zadních šachovnicích. A ZŠ Curie se to povedlo výborně. Myslím, že bratry Součkovy před přestěhováním do Prahy ani nenapadlo, jak rychle se zapíší do kronik své nové školy. A tak cenný bodík připsal jen Štěpán. I když i Karolína byla Tobiáši Dayovi zdatnou soupeřkou a prohrála až na čas. Ze soupeře se stal rázem favorit celé soutěže a bylo jasné, že to bude, stejně jako loni, drama až do konce. Aby bylo ale spravedlnosti učiněno za dost, je nutno dodat, že tři hráči v sestavě ZŠ Curie jsou kmenovými hráči nejlepšího pražského oddílu v této věkové kategorii Unichessu. A všichni tři si před 14 dny připsali svoje první body na mezinárodním turnaji Open Praha B v Karlíně.

Čtvrté kolo bohužel potvrdilo myšlenku z předchozího odstavce o nutnosti vyrovnané soupisky. Protivníkem A týmu byl tentokráte Porg. Jenže zabodovali jen Štěpán a Karolína na prvních dvou šachovnicích a na Jáchymovi s Johankou bylo vidět, že by potřebovali pauzu. Béčko se stalo obětí pomsty ZŠ Štěrboholy, které Áčko porazilo 4:0 ve druhém kole. Odveta se bohužel povedla soupeři dokonale 0:4. Nutno ale podotknout, že hrát na turnaji na šustr mat mi nepřijde zcela smysluplné a je dobře, že naši šachisté si přišli hlavně zahrát a ne bodovat za každou cenu. Nicméně na 4. šachovnici to lze ještě pochopit. Horší je, že se podobné snahy odehrávaly i na šachovnici první. Jak se ale dotyčná soupeřka Miry objevila na čtvrté šachovnici, když první kolo odehrála na druhé, to už je dotaz spíše na rozhodčího a rozhodně to neodpovídá pravidlům. Škoda, že se s něčím takovým potkala zrovna Mira, která odehrála pěkný turnaj (navíc jako zcela nezkušená hráčka, zatímco její  „šustr“ soupeřka má už několik „profi“ turnajů za sebou). O to větší škoda, že si spolu nezahrály opravdovou partii. Kdo ví, jak by to dopadlo. Znovu se, i přes prohru, předvedla Máša, která dlouho odolávala tlaku Ondry Medka s ostruhami z B turnaje Openu Praha.

Nicméně hráči se dočkali pátého kola a bylo jasné, že se pomalu pojede na rezervu... V sestavě ZŠ Dolní Počernice budil respekt především na první šachovnici hrající Jakub Ocelák. I v tomto případě se jednalo o hráče Unichessu, který tak z pražského přeboru škol udělal tak trochu přebor vlastního oddílu. Nicméně Jáchym s Johankou zabrali a Štěpán s Karolínou tvrdili muziku a hned bylo vše veselejší. A asi tomu přispělo i ne zcela objektivní přesvědčení (jak se později ukázalo), že s těmi nejsilnějšími už jsme si zahráli. B tým se znovu vytáhl a opět u toho byl Prokop, který dokázal vyhrát i na první šachovnici. Půl bodu pak přidal Ondra Nedvěd, který v partii několikrát popřel základní poučky a jeho půlbod má cenu ne zlata, ale bodů několika. A to ještě kdyby Prokop ctil pravidla a nemluvil do partie, do které nemá, mohl Ondra i vyhrát. Chvilku to totiž vypadalo, že svého soupeře přesvědčí o tom, že to, zda se jedná o mat, neurčují nějaká hloupá pravidla, ale přesvědčovací schopnosti Ondry. Ale i remíza s holým králem proti králi, dámě a střelci v téměř časové tísni je hodna respektu! Hafia s Mirou měly za soupeře bratry Nguyenovy. A i když se nejednalo o slavné členy šachového Interchessu z Frýdku-Místku i tak se zdálo, že jde o hráče, kteří se hře královské věnují o něco déle.

Šesté kolo přineslo výhru Áčko nad ZŠ Červený vrch 3,5 : 0,5, když znovu předvedl své eskapády Jáchym a remízu zachraňoval výměnou věží a koncem s holými králi. Nicméně se na závěr ukázalo, že se jednalo o velice cenný půlbod. „B“ tým přidal do své sbírky remízu 2:2, o kterou se přičinil Matvey a Ondra, který tentokráte regulérně vyhrál a sám se přesvědčil o tom, že nepřijel jen prohrávat a určitě udělal radost nejen sobě. Máša znovu bojovala, a i když se zdál být soupeř zdolatelným, na závěr se už projevila únava a i Máša uznala porážku o tah dříve a soupeř byl určitě rád, kdo ví, co by ještě vymyslel. Prokop bohužel další bod nepřidal.

Vzhledem k tomu, že ZŠ Curie v předposledním kole vyhrála jen 2,5 : 1, 5, najednou byla ztráta jeden jediný bod a v posledním kole se dalo pomýšlet i na vítězství. Stejně tak ale byl pořád potřeba alespoň jeden až dva body na jistý postup. Vzhledem k vývoji se brzy ukázalo, že bude stačit i bod jeden. Ten nakonec získal Štěpán a naštěstí se ukázalo, že nebylo potřeba zvolit taktizování v podobě nabídek remíz, které by ale o postup bojující soupeř stejně jen těžko přijal. Zvláště, když soupeřem byla kometa loňského ročníku ZŠ Burešova, na niž si v souvislosti s loňskou porážkou 1:3 s tehdy bezejmenným týmem snad alespoň někteří vzpomněli. Letos už se pochopitelně o bezejmenný tým nejednalo, zvláště když L. Kuntošovou vystřídal M. Těšitel. Bohužel zůstal i výsledek 1:3. Naštěstí ani tentokráte nám nevzal postup a soupeři přihrál sice medaili, ale bez postupu. Svou roli zvládla i ZŠ Curie, která porazila Porg přesvědčivě 3,5:0,5. Doufejme, že na MČR se nám znovu podaří pražského rivala přeskočit stejně jako loni Nebušice jen v o něco vyšších patrech umístění.

Béčko na závěr prohrálo 1:3, kdy znovu zvítězil Prokop. Jediný bod je tak dělil od senzačního

14. místa. Takto skončili 19., ale i to lze vzhledem k 11,5 bodům (z toho 7,5 uhraným) označit za úspěch rovný druhému místu Áčka. Ne že by bylo 2. místo zklamáním, ale přece jen, to už tu jednou bylo. Je ovšem otázkou, jak se na druhé místo budeme dívat za rok. Kéž bychom ho měli předplacené. Možná štěstí, že jsme nehráli s loňským vítězem z Nebušic, kteří zcela neuvěřitelně skončili pátí, nezbývá tedy  než se těšit na chystaný přátelský zápas proti této škole.

Závěrem snad už jen schází dodat poděkování všem bojovníkům, maminkám a tatínkům, dědečkům a babičkám za doprovod a držení pěstí. Velké díky patří také panu Silvestaru Žigerovi, který všechny žáky do prosince trénoval a o jejich úspěch se tak ve velké míře zasloužil.

Podrobnosti o jednotlivých partiích a statistiky turnaje naleznete na stránkách losovacího programu: (http://www.chess-results.com/tnr259941.aspx?lan=5)

20. 1. 2017

Návštěva na turnaji - Open Praha

V pátek ráno se vydali frekventanti šachových tréninků podívat na to, jak vypadá opravdový velký šachový turnaj. Od pátku 13. ledna do pátku 20. ledna se totiž v pražském hotelu Olympik konal 16. ročník mezinárodního turnaje Open Praha. Jedná se o jeden z největších otevřených turnajů pořádaných v Praze. Kubík Jílek, Bart Toman, Lukáš Řezníček, Matvey Leshchinskiy, Mira Štěpánová a Hafia Brana se podívali na zahájení posledního dne. Na již rozehrané partie se pak o něco později dorazili podívat Dimitrij  Leshchinskiy, Ondřej Nedvěd, Prokop Klimek a Mariya Gubina. Všichni se tak mohli přesvědčit o tom, že u šachů se opravdu nemluví a hráči se ničím nerozptylují a rozptylovat nenechají. Svůj prožitek, doufejme, zúročí na turnaji škol 28. ledna.