Šachy - Štěpán

5.5. - 8.5.2019 Pražský přebor žáků jednotlivců

Když v říjnu 2018 vypsala komise mládeže PŠS konkurs na pořádání několika mládežnických soutěží, vyhrála nabídka s variantou k původně požadovanému velikonočnímu termínu. Rozhořela se diskuse o tom, který z termínů je horší. Brzy ji následovala další o tom, jakým tempem vlastně hrát. Z celostátního šachového svazu bylo nařízeno zrušení pražské anomálie hraní kvalifikace na mistrovství Čech rapidovým tempem. Nejmladší (kategorie HD10) nakonec hráli tempem 60min + 30s na tah. Ostatní měli tempo o něco delší 90min + 30s na tah.

Turnaje, ze kterých vzešli postupující na mistrovství Čech, se uskutečnily od 5. do 8. května v ZŠ u sv. Štěpána. Obavy z nízkého počtu účastníků se naštěstí nenaplnily, i když bylo jasné, že ne na všech školách budou mít děti ředitelské volno. A že ne všichni rodiče budou mít volno na to, aby ho strávili s dětmi na turnaji. Pro ty, co již dohráli, bylo nicméně přichystané hřiště na protáhnutí mezi koly, zajištěno občerstvení včetně oběda, tak jako tomu bylo při přeboru škol. Turnajů v kategoriích do 10, 12, 14 a 16 let se zúčastnilo nakonec celkem 103 hráčů (včetně 22 dívek). Další čtyři chlapci bojovali v kategorii do 18 a 20 let.

Kuriózní situací skončil turnaj čtyř hráčů v kategorii do 18 a 20 let. Tři první vyhráli nad nejméně zkušeným, o to však statečnějším, soupeřem, aby mezi sebou všechny partie nakonec zremizovali. O všech třech pohárech tedy rozhodoval los. Vzhledem k tomu, že při zahájení byli představeni pražští medailisté z MČR mládeže a juniorů, pokračovalo se v tomto duchu i při vyhlašování. Nejprve byla vzpomenuta stříbrná medaile v kategorii dívek na MČR do 8 let Sophie Day a vzápětí byl předáváním pohárů zaúkolován vicemistr ČR z nedávno skončeného MČR dospělých IM Lukáš Černoušek. Vlastně skoro mistr, vzhledem k tomu, že první skončil David Navara. Trenér Unichessu se nezdráhal vytáhnout jako prvního jednoho ze svých svěřenců Matěje Mareše. Druhým šťastlivcem se stal Jan Souček ze stejného oddílu. Na hráče Bohemians Praha zbylo až třetí místo. Budiž všem útěchou, že všechna místa byla postupová.

V dalších turnajích už byla situace jednoznačná a tak jediným úkolem L. Černouška a paní ředitelky Jany Páčové bylo předávání pohárů a věcných cen.

V kategorii chlapců do 16 let zvítězil Daniel Husa (Unichess) před Lukášem Hejskem (TJ Bohemians Praha) a Filipem Růžičkou (TJ Kobylisy). Dalšími postupujícími na Mistrovství Čech jsou Tomáš Hrbek a Jan Rousek.

V kategorii chlapců do 14 let vybojoval zlato Tobiáš Svačina (SK Oaza Praha) s plným bodovým ziskem sedmi bodů ze sedmi partií před Robinem Mádlem (TJ Bohemians Praha) a Jáchymem Benešem (TJ Kobylisy). Postup na Mistrovství Čech si zajistili ještě čtvrtý a pátý Filip Rezek (Oaza) a Tomáš Písař (TJ Bohemians Praha).

V nejpočetněji obsazené kategorii do 12 let (33 hráčů včetně 9 dívek) získal zlato po velmi vyrovnaném průběhu Jakub Tesař (Unichess), druhý se umístil Filip Andrle (TJ Kobylisy, z medailistů jediný ani jednou neprohrál) a třetí místo obsadil domácí Jáchym Hrbek (Šachy Štěpán). Mistrovství Čech si mohou zahrát ještě také Daniel Svoboda (Unichess) a David Martirosyan (SK Dopravní podnik Praha).

V turnaji nejmladších šachistů se na první příčku v H10 prodral Roman Popov (TJ Praha-Pankrác), druhý skončil Michal Švadlenka před svým bratrem Dominikem (oba TJ Kobylisy). Vzhledem k tomu, že oba bratři mají v této kategorii přímý postup, mohou se na mistrovství Čech podívat i další v pořadí. Těmito hráči jsou čtvrtý Richard Čajka (Šachy Štěpán), pátý Jeremy Chon (TJ Bohemians Praha) a šestý Kirill Sboev (SK Aurora). V rámci této kategorie byl vyhlášen i vítěz do 8 let Petr Holub (Unichess).

Přebornicí se stala v nejstarší obsazené kategorii D16 Kateřina Marková (Šachy Štěpán). Nejúspěšnější dívkou celkově se stala její sestra, přebornice do 14 let, Karolína Marková (celkově čtvrtá, Šachy Štěpán). Nejpočetnější dívčí kategorii vyhrála Emma Dobsa (Unichess) před Stellou Hosovou (Sokol Nebušice) a Lucií Ocelákovou (Unichess). Přebornicí do 10 let se stala Sophia Olivia Day (Unichess), jako druhá se umístila Adina Husová (Unichess) a třetí místo si vybojovala Tereza Vršitá (Šachy Štěpán). Přebornicí do 8 let se stala další domácí hráčka Aneta Emma Hromadová (Šachy Štěpán).

TŠN 2019

Od neděle 14. 4. do Velikonočního pondělí 22. 4. se 16 školních dětí zúčastnilo šachové výpravy do Frýdku-Místku. Od pondělí do středy pro ně bylo připravené soustředění a od čtvrtka do pondělí hrály mezinárodní turnaj-Turnaj šachových nadějí.

Vzhledem k tomu, že by se toho o devítidenním pobytu ve Frýdku-Místku dalo napsat hodně, zvolil jsem tentokráte reportáž v číslech:

Nejprve ta z výsledkové listiny:        

3. místo Karolíny v dívkách a celkové 12. v kategorii do 15 let v mezinárodní konkurenci  48 zúčastněných

3. místo (dělené, na pomocné hodnocení 6.) Jáchyma v kategorii do 12 let v mezinárodní konkurenci  61 zúčastněných

7. místo Honzy v kategorii do 12 let v mezinárodní konkurenci  61 zúčastněných

3. místo (dělené, na pomocné hodnocení 4.) družstva v mezinárodní konkurenci  25 zúčastněných

9. místo (dělené, na pomocné hodnocení 15.) Ríši v kategorii do 9 let v mezinárodní konkurenci  51 zúčastněných

Dělené místo znamená, že hráč, případně družstvo, získal stejně bodů, ale pomocné hodnocení měl horší než další se stejným bodovým ziskem.

Ani ostatní naši hráči neudělali škole ostudu, každý alespoň jednou vyhrál.

Den po dni v číslech:

neděle 14. 4.     cesta:                   13 dětí-11 kufrů-2 batohy-1 notebook-5 přestupů

pondělí 15. 4.    soustředění:      13 dětí-7 hodin tréninku

úterý 16. 4.         soustředění:      14 dětí (Dan dorazil v pondělí večer po přijímacích zkouškách

                                                          sám)-7 hodin tréninku

středa 17. 4.       soustředění:      14 dětí-6 hodin tréninku

čtvrtek 18. 4.     1. a 2. kolo:         1 plánovaný a 1 neplánovaný odjezd-8 bodů z 28 možných- 14

                                                          partií dopoledne-14 partií odpoledne

pátek 19. 4.        3. a 4. kolo:         14 bodů z 28 možných- 14 partií dopoledne-14 partií

                                                           odpoledne

sobota 20. 4.      5. kolo:                 8,5 bodu z 15 možných- 14 partií dopoledne-1 partie

                                                           odpoledne

neděle 21. 4.     6. a 7. kolo:         10,5 bodu z 28 možných- 14 partií dopoledne-14 partií

                                                          odpoledne

pondělí 22. 4.    8. kolo:                 8,5 bodu ze 14 možných- 14 partií dopoledne

cesta: 12 dětí-7 kufrů-1 taška s jídlem na cestu-2 batohy-půl hodiny zpoždění již na odjezdu

            vlaku z Ostravy-1 hodina na příjezdu v Praze, 1 mrtvý učitel a spousta šťastných rodičů

            na nádraží.

O děti se v průběhu soustředění starali 3 trenéři: Sergej Berezjuk, Lukáš Vlasák a Ondřej Havelka. Odehrané partie s dětmi rozebírali Natálie Kaňáková, Lukáš Vlasák a Ondřej Havelka. S vařením a sháněním dětí do houfu po výhrách, prohrách a remízách vydatně pomáhali rodiče Terezky Vršité, bez nichž bychom asi nikdy neodjeli, o nachystané svačině do vlaku nemluvě. Za všechny a za všechno jim patří velké poděkování. Stejně tak nám spoustu starostí ušetřila maminka Martina, která ochotně pomohla s odvozem nemocného Jindry.

Na závěr se sluší dodat, že to byl pro všechny náročný trénink před vrcholem sezóny-pražským přeborem jednotlivců. Zdá se ale, že se formuje dobrá parta, ve které má každý možnost v něčem pomoci ostatním. Bez Ester a Martina bychom nejspíš nikdy nedostali všechna zavazadla z jednoho vlaku do druhého. Bez Honzy a Johanky bychom jen stěží stihli všechny přestupy (jednou jsme měli 6, jindy jen 2 minuty). Bez Jáchyma by se museli vláčet i ti nejmenší se svými kufry nahoru a dolů po nadchodech. Bez Honzy by někteří přijeli s neřešitelným rébusem, čí oblečení to mají v kufrech. Bez Erika, Kevina a Mikuláše bychom jedli z mokrého nádobí. Bez Terezky a Martina bychom nezažili kulturu stolování na úrovni. Bez Alfa, Ríši a Kryštofa by nikdy nebylo po nás uklizeno tak, aby nás zase příště bez obav ubytovali. A bez Jindry by si třeba někteří neuvědomili, že jíst je potřeba pořádně, aby nás nepřemohl nejen soupeř, ale ani žádná nemoc. Navíc ostatním ukázal, že trénovat se dá i když by člověk možná raději odpočíval. A bez Dana bych určitě někdy někde někoho ztratil i když EsterJohankou by je zcela jistě do cíle dovedli bez úhony.

Vážení rodiče,

Naše škola byla po roce oslovena, aby reprezentovala Českou republiku na jedné z největších šachových soutěží školních týmů. Jedná se o jubilejní 50. ročník mezinárodního mistrovství Ruska-Bílá věž. Naše děti se zúčastnily tohoto turnaje již v minulém roce (reportáž z loňské účasti si můžete přečíst zde: https://www.zs-stepanska.cz/?f=7 ). Turnaj se koná v lázeňském rezortu na pobřeží Černého moře, ve městě Soči. Náklady na ubytování a stravu platí pořadatel, víza mají děti na základě mezivládní dohody zdarma a na úhradě letenek se v loňském roce podílel Šachový svaz České republiky a Městská část Praha 2. Vzhledem k tomu, že školní A týmy (prvního i druhého stupně) si vybojovaly účast v celorepublikovém finále MČR školních družstev a na konci června se může zúčastnit jedno družstvo také mezinárodního turnaje na Slovensku, rozhodli jsme se vyhlásit kvalifikační soutěž o nominaci na tyto turnaje. Účast na MČR školních týmů hradí dětem škola, náklady na turnaj na Slovensko uhradí oddíl.

Děti budou od čtvrtka 21. 3. 2019 sbírat body za svou účast a aktivitu na trénincích, soustředěních a turnajích. Záporné body se jim budou naopak odečítat za pasivitu, případně neplnění zadaných úkolů na tréninku. Hodnocení je založené na aktivním přístupu k přípravě na tyto vrcholy šachové sezóny, v žádném případě nebude hodnocena jejich případná bodová úspěšnost či neúspěšnost na absolvovaných turnajích. Chceme v dětech především probudit zdravou motivaci k práci. Zcela záměrně se jedná o soutěže družstev a ne jednotlivců. Byť jsou šachy většinou chápány jako individuální sport, chceme, aby děti především bojovaly v rámci týmu, kde je každý článek stejně důležitý.

Celkem se bojuje o 21 míst, které budou rozděleny mezi jednotlivé hráče tak, aby se každý mohl zúčastnit některého z turnajů.

Kvalifikační soutěž o nominaci na:

Mezinárodní mistrovství Ruska školních týmů v SOČI                  (4+0 hráči)

Mistrovství republiky školních týmů ve ZLÍNĚ                                (2x 4+2hráči)

Mezinárodní turnaj družstev v Liptovském Mikuláši (SK)             (4+1 hráč)

PLUS body:              účast na tréninku                                                             +4 body

                                   účast na soustředění (dopo/odpo blok)                    +6 bodů

                                   odehraná vážná partie na turnaji                                +4 body

                                   účast na rapidovém turnaji                                           +4 body

                                   správné vyřešení domácího úkolu (12 diagramů)  +12 bodů

                                   body za aktivitu na tréninku                                         á +1 bod

                                   body za vážné partie v rámci tréninku                      á +2 body

MINUS body:          vykázání z tréninku                                                         -8 bodů

                                   napomenutí na tréninku (max. 3x, pak vykázání) á -1 bod

                                   nepřinesení domácího úkolu                                        -2 body

                                   zapomenutý pracovní sešit                                           -2 body

11. 2. 2017

Pražský přebor jednotlivců

V sobotu 11. února 2017 se konalo další, tentokráte již 4., předposlední, kolo pražského přeboru jednotlivců. Turnaj se hrál jako součást seriálu, z kterého se počítají každému hráči vždy 3 nejlepší výsledky. Na jejich základě se rozhodne o postupujících na Mistrovství Čech. To se bude konat na podzim a z něj pak nejlepších osm hráčů postoupí na Mistrovství České republiky.

Náš oddíl měl tentokráte zastoupení jen ve dvou kategoriích H10 a H12. V kategorii do 10 let se pokouší mezi postupující prodrat Jáchym. Děvčata (Johanka a Karolína) to mají v dívkách jednodušší, vzhledem k tomu, že jejich přebor se hraje jako nepostupový (kategorie dívek se na MČR hraje jako otevřená – tedy hraje každý, kdo přijde) a bojují tak „jen“ o pražské medaile.

Jáchym si vzhledem ke konečnému výsledku sobotního klání svou pozici nevylepšil, ba naopak se o jedno místo propadl. V turnaji se mu nicméně až do předposledního kola dařilo a prohrál jen s favority Tobiášem Dayem (celkově nakonec 2.) a Nguyenem Thai Dang Vi (v turnaji 3.). V posledním kole by se v případě vítězství dotáhl bodově na celkově 4. Jana Součka. Soupeř Abajyan Edik určitě nebyl k nepřekonání. Bohužel Jáchym jej zřejmě nezaregistroval na druhé straně šachovnice a zcela ignoroval jeho tahy. Po zásluze byl potrestán. Místo aby zrealizoval svou převahu několika figur, nechal si dát mat, kterému se vůbec nebránil. Konečný výsledek 4 body, výkon 1120 a 10. místo je tedy spíše varováním. Jáchym to bude mít v posledním turnaji určitě těžké, aby se ze současného průběžného 6. místa posunul alespoň o jedno výše. Zřejmě jen to mu zajistí vysněný postup.

Pěkný turnaj zahrála Johanka, když vybojovala 5 bodů s výkonem 1158 a to stačilo na 6. místo. V turnaji soupeřila, vzhledem k průběhu, s o poznání jednoduššími soupeři než Jáchym a tím největším se znovu ukázal čas. Ve třetí partii díky němu dokonce prohrála. Nicméně v dívkách si Johanka zasloužila již letos podruhé pohár za vítězství a na celkové průběžné 1. místo se posunula i celkově před Anežku Rouskovou z Unichessu.

Do bojů se zapojila také Karolína v kategorii do 12 let a i ona už se dostala na průběžnou medailovou pozici (3.). Určitě skalpy Tobiáše Svačiny a Mateje Erika a zvláště pak Petra Součka stojí za zmínku. Konečný zisk 4 bodů s výkonem 1331 ji vynesl na celkové 9. místo a v dívkách na 2. o půl bodu za celkově vedoucí Sandru Hosovou. A v neredukovaném pořadí tedy včetně chlapců by byla na 14. místě. I to je více než slušné.

Všichni tři mají tedy stále o co usilovat i v posledním turnaji hraném 25. března.

1. 2. 2017

Benešov

Týden po postupovém pražském přeboru škol se někteří naši šachisté vydali na svůj první individuální turnaj do Benešova. Výpravu tvořila šestice hráčů: Hafia, Johanka, Kubík, Lukáš, Matvey a Jáchym.

Nejlépe nakonec vyšel turnaj Jáchymovi, který s 5 body a výkonem 1180 obsadil 11. místo. Jeho výkon s Michalem Steinem byl ale dost zoufalý a Jáchym znovu vytáhl z rukávu „trumf“ v podobě naprosté ztráty koncentrace. Ze dvou derby vyšel s jednou výhrou a jednou prohrou. Nejprve v prvním kole porazil Kubíka, aby hned v tom následujícím prohrál s Johankou. Té se naopak turnaj vůbec nepovedl a zmíněná výhra ji zřejmě stála příliš mnoho sil a následující 3 po sobě jdoucí partie prohrála. Zvláště 4 tahy přehlížený (a nevyužitý) jednotahový mat v partii s Daliborem Křivánkem a v dalším kole neskutečně rychlá prohra s Gabrielou Vodičkovou byly důkazem Johančiny nesoustředěnosti. V posledních dvou kolech se přece jen vzchopila, 2x vyhrála a vyšplhala se na 20. místo se 4 body a výkonem 1113. Snad se jí na pražském přeboru příští týden bude dařit lépe.

Z nováčků se nejlépe vedlo Matveyi Leshchinskému i když ani jím předváděná hra nebyla úplně ideální a určitě je schopen podávat daleko lepší výkony. Jistě se jich dočkáme, jakmile Matvey zase zpomalí. Ani Matvey se nevyhnul derby. V jeho případě vítěznému s Lukášem Řezníčkem. Největším skalpem ale byl David Valenta (Elo 1100) ze Sedlčan. Výkon 1064 se 3,5 bodu stačil na celkové 31. místo.

I jeho soupeř ze 4. kola Lukáš začal turnaj derby s Hafiou a to prohrál a ztratil tak oba body se svými spoluhráči z oddílu. Později přidal i tři výhry a obsadil 41. místo. Jeho výkon určitě byl z těch příjemnějších překvapení, i on ale musí zpomalit.

Hafia vydolovala z turnaje 2,5 bodu. Když ke své pozornosti, díky které získává soupeřovy figurky, přidá ještě správnou cestu za matem, vyletí v dalších turnajích ještě mnohem výše než jen k 48. místu.

Kuba Jílek sice v turnaji vyhrál jen jednu partii, (druhý bod dostal za volné kolo), ale i u něj platí, že jistě přijde čas, kdy svou rozvahu zúročí. Zvláště, když se i po tak náročném dni, přihlásil ještě k simultánce. I to svědčí o jeho chuti hrát a jak známo chuť a zanícení jsou nakonec tím nejdůležitějším.

K těm kteří neměli ani po náročném turnaji dost a přihlásili se na simultánku s aktuální juniorskou mistryní ČR Nelou Pýchovou patřili také Lukáš s Jáchymem. Nela vystupovala v průběhu turnaje v masce bufetářky, které vypomáhala při hře na několika stolech její jen o něco méně úspěšná kamarádka z oddílu Anežka Vlková. Za odměnu za zapisování partií svých mladších kamarádů ze školy si zahrál také Štěpán. Všichni čtyři se drželi překvapivě dlouho. Jáchym dokonce uhrál jednu ze tří remíz. Tu druhou vybojoval Štěpán, který se až do posledních chvil snažil zužitkovat pěšce navíc. Nakonec ale přece jen proti přesile dívek jako poslední Mohykán recept nenašel a spokojil se s remízou.

Znovu se potvrdilo, že turnaje v Benešově jsou skvělou příležitostí pro začínající šachisty a cesta do Benešova stojí za to. Jen doufejme, že příště bude doprava méně komplikovaná rozmary počasí. Mlha, která zahalila silnici na Tábor byla vskutku Rákosníčková…

28. 1. 2017

PRAŽSKÝ PŘEBOR ŠKOL

V sobotu již od půl deváté se začali scházet reprezentanti naší školy v budově ZŠ a MŠ Chodov. Na turnaj byla vyslána naše dvě šachová družstva, aby bojovala o dvě postupová místa na MČR školních týmů. Dvě minuty po půl desáté dorazila jako poslední Karolína Marková a mohla být zahájena závěrečná porada před lítými boji. Všichni účastníci byli řádně proškoleni již na dvou posledních trénincích o organizaci a pravidlech a tak se hlavně členové Béčka dozvěděli své úlohy a nasazení v jednotlivých kolech. Do bojů totiž mohli vždy nastoupit jen 4 hráči a vzhledem k tomu, že na soupisce bylo hráčů hned šest, museli se střídat. Hlavním cílem B týmu totiž bylo co nejvíce si zahrát. V Áčku hráli staří harcovníci, z nichž někteří hráli již svůj třetí a zároveň poslední přebor v kategorii 1. - 5. třída. I s vědomím této skutečnosti bylo důležité, aby zvláště mladší členové B družstva nabrali zkušenosti a mohli plnohodnotně doplnit Áčko v příštím roce.

Po té co si organizátor poopravil hodnoty určující nasazení, se z našeho prvního družstva rázem stalo i první nasazené (z původního místa předposledního). Rázem se tedy stali favority a řádně znervózněli. Nicméně se zdálo, že hlavním soupeřem nebude snad až tak nervozita jako zdravotní indispozice jednotlivých hráčů. Štěpán, nadopovaný prášky, se pral od čtvrtečního dopoledne s vysokými teplotami, Karolína byla v rekonvalescenci po pořádné desetidenní viróze a Jáchym s Johankou očekávali propuknutí epidemie, která evidentně zachvátila celou školu.

Nakonec ale první kolo dopadlo nad očekávání dobře, když první body připsalo, zcela neuvěřitelně, rezervní družstvo B. Ukázalo se totiž, že se sešel lichý počet školních družstev a jelikož naše Béčko bylo nasazené jako poslední, mělo v prvním kole volno. Ve švýcarském systému, kterým se tyto turnaje hrají, to ale znamená, že obdrží za takový „zápas“ plný počet bodů. Vzhledem k olympijskému bodování (tedy ne tři body za vítězství, jeden za remízu atd., ale počet bodů odpovídající vyhraným partiím) si tedy připsali první čtyři body. „A“ týmu to tedy nakonec trvalo o něco déle, ale i ten byl stoprocentní.

Do druhého kola už za šachovnice zasedlo osm našich hráčů. Béčko díky svému senzačnímu výsledku z prvního kola dostalo výrazně silnějšího soupeře a tomu také odpovídal výsledek 0:4. Všichni hráči si ale vysloužili za předvedený výkon pochvalu. Hráli dlouho, pomalu, nezapomínali mačkat hodiny (což samo o sobě byl výkon, vzhledem k nulovým zkušenostem s turnajovými partiemi) a rozhodně se za předvedený výkon nemuseli stydět. Obzvláště Máša Gubina s V. Hrabětem na první šachovnici vzdorovala neuvěřitelně dlouho a nakonec prohrála až na čas. Stejně tak dlouho vydržela i Mira Štěpánová, u níž lze vzhledem k její aktivní povaze hovořit o obdivuhodném výkonu. Áčko bylo znovu stoprocentní, když Jáchym nakonec vyhrál partii původně ztracenou. To že je bojovník měl ukázal ještě i v dalším průběhu... Štěpán, Karolína ani Johanka takovou šanci soupeři nedali a nervy doprovodu šetřili na pozdější dobu.

Všem se přitížilo hned o kolo později. Nejprve se Béčku znovu povedlo všechny šokovat a vyhrálo i když tentokráte „jen“ 3:1. Znovu pomohl jeden bodík zdarma za neobsazenou 4. šachovnici, což ale určitě nekazilo radost Hafii Brana, která si i tak zahrála byť s jistě o poznání těžším soupeřem – vedoucím družstva. A už jen to, s jakou chutí si šla zahrát partii s dospělákem, zaslouží uznání. Navíc, Hafia odehrála celý turnaj na třetí šachovnici, což je také  husarský kousek. A tak si mohli Prokop Klimek s Matveyem Leshchinskim říci ono otřepané přišel, viděl, zvítězil. Vždyť první soutěžní partie a hned bod za výhru, inu kdo z nás to má (tedy může říci). Bohužel stejný výsledek zaznamenalo Áčko, jen ve svůj neprospěch 1:3. Znovu se ukázalo, jak je důležité mít co nejlepší hráče i na zadních šachovnicích. A ZŠ Curie se to povedlo výborně. Myslím, že bratry Součkovy před přestěhováním do Prahy ani nenapadlo, jak rychle se zapíší do kronik své nové školy. A tak cenný bodík připsal jen Štěpán. I když i Karolína byla Tobiáši Dayovi zdatnou soupeřkou a prohrála až na čas. Ze soupeře se stal rázem favorit celé soutěže a bylo jasné, že to bude, stejně jako loni, drama až do konce. Aby bylo ale spravedlnosti učiněno za dost, je nutno dodat, že tři hráči v sestavě ZŠ Curie jsou kmenovými hráči nejlepšího pražského oddílu v této věkové kategorii Unichessu. A všichni tři si před 14 dny připsali svoje první body na mezinárodním turnaji Open Praha B v Karlíně.

Čtvrté kolo bohužel potvrdilo myšlenku z předchozího odstavce o nutnosti vyrovnané soupisky. Protivníkem A týmu byl tentokráte Porg. Jenže zabodovali jen Štěpán a Karolína na prvních dvou šachovnicích a na Jáchymovi s Johankou bylo vidět, že by potřebovali pauzu. Béčko se stalo obětí pomsty ZŠ Štěrboholy, které Áčko porazilo 4:0 ve druhém kole. Odveta se bohužel povedla soupeři dokonale 0:4. Nutno ale podotknout, že hrát na turnaji na šustr mat mi nepřijde zcela smysluplné a je dobře, že naši šachisté si přišli hlavně zahrát a ne bodovat za každou cenu. Nicméně na 4. šachovnici to lze ještě pochopit. Horší je, že se podobné snahy odehrávaly i na šachovnici první. Jak se ale dotyčná soupeřka Miry objevila na čtvrté šachovnici, když první kolo odehrála na druhé, to už je dotaz spíše na rozhodčího a rozhodně to neodpovídá pravidlům. Škoda, že se s něčím takovým potkala zrovna Mira, která odehrála pěkný turnaj (navíc jako zcela nezkušená hráčka, zatímco její  „šustr“ soupeřka má už několik „profi“ turnajů za sebou). O to větší škoda, že si spolu nezahrály opravdovou partii. Kdo ví, jak by to dopadlo. Znovu se, i přes prohru, předvedla Máša, která dlouho odolávala tlaku Ondry Medka s ostruhami z B turnaje Openu Praha.

Nicméně hráči se dočkali pátého kola a bylo jasné, že se pomalu pojede na rezervu... V sestavě ZŠ Dolní Počernice budil respekt především na první šachovnici hrající Jakub Ocelák. I v tomto případě se jednalo o hráče Unichessu, který tak z pražského přeboru škol udělal tak trochu přebor vlastního oddílu. Nicméně Jáchym s Johankou zabrali a Štěpán s Karolínou tvrdili muziku a hned bylo vše veselejší. A asi tomu přispělo i ne zcela objektivní přesvědčení (jak se později ukázalo), že s těmi nejsilnějšími už jsme si zahráli. B tým se znovu vytáhl a opět u toho byl Prokop, který dokázal vyhrát i na první šachovnici. Půl bodu pak přidal Ondra Nedvěd, který v partii několikrát popřel základní poučky a jeho půlbod má cenu ne zlata, ale bodů několika. A to ještě kdyby Prokop ctil pravidla a nemluvil do partie, do které nemá, mohl Ondra i vyhrát. Chvilku to totiž vypadalo, že svého soupeře přesvědčí o tom, že to, zda se jedná o mat, neurčují nějaká hloupá pravidla, ale přesvědčovací schopnosti Ondry. Ale i remíza s holým králem proti králi, dámě a střelci v téměř časové tísni je hodna respektu! Hafia s Mirou měly za soupeře bratry Nguyenovy. A i když se nejednalo o slavné členy šachového Interchessu z Frýdku-Místku i tak se zdálo, že jde o hráče, kteří se hře královské věnují o něco déle.

Šesté kolo přineslo výhru Áčko nad ZŠ Červený vrch 3,5 : 0,5, když znovu předvedl své eskapády Jáchym a remízu zachraňoval výměnou věží a koncem s holými králi. Nicméně se na závěr ukázalo, že se jednalo o velice cenný půlbod. „B“ tým přidal do své sbírky remízu 2:2, o kterou se přičinil Matvey a Ondra, který tentokráte regulérně vyhrál a sám se přesvědčil o tom, že nepřijel jen prohrávat a určitě udělal radost nejen sobě. Máša znovu bojovala, a i když se zdál být soupeř zdolatelným, na závěr se už projevila únava a i Máša uznala porážku o tah dříve a soupeř byl určitě rád, kdo ví, co by ještě vymyslel. Prokop bohužel další bod nepřidal.

Vzhledem k tomu, že ZŠ Curie v předposledním kole vyhrála jen 2,5 : 1, 5, najednou byla ztráta jeden jediný bod a v posledním kole se dalo pomýšlet i na vítězství. Stejně tak ale byl pořád potřeba alespoň jeden až dva body na jistý postup. Vzhledem k vývoji se brzy ukázalo, že bude stačit i bod jeden. Ten nakonec získal Štěpán a naštěstí se ukázalo, že nebylo potřeba zvolit taktizování v podobě nabídek remíz, které by ale o postup bojující soupeř stejně jen těžko přijal. Zvláště, když soupeřem byla kometa loňského ročníku ZŠ Burešova, na niž si v souvislosti s loňskou porážkou 1:3 s tehdy bezejmenným týmem snad alespoň někteří vzpomněli. Letos už se pochopitelně o bezejmenný tým nejednalo, zvláště když L. Kuntošovou vystřídal M. Těšitel. Bohužel zůstal i výsledek 1:3. Naštěstí ani tentokráte nám nevzal postup a soupeři přihrál sice medaili, ale bez postupu. Svou roli zvládla i ZŠ Curie, která porazila Porg přesvědčivě 3,5:0,5. Doufejme, že na MČR se nám znovu podaří pražského rivala přeskočit stejně jako loni Nebušice jen v o něco vyšších patrech umístění.

Béčko na závěr prohrálo 1:3, kdy znovu zvítězil Prokop. Jediný bod je tak dělil od senzačního

14. místa. Takto skončili 19., ale i to lze vzhledem k 11,5 bodům (z toho 7,5 uhraným) označit za úspěch rovný druhému místu Áčka. Ne že by bylo 2. místo zklamáním, ale přece jen, to už tu jednou bylo. Je ovšem otázkou, jak se na druhé místo budeme dívat za rok. Kéž bychom ho měli předplacené. Možná štěstí, že jsme nehráli s loňským vítězem z Nebušic, kteří zcela neuvěřitelně skončili pátí, nezbývá tedy  než se těšit na chystaný přátelský zápas proti této škole.

Závěrem snad už jen schází dodat poděkování všem bojovníkům, maminkám a tatínkům, dědečkům a babičkám za doprovod a držení pěstí. Velké díky patří také panu Silvestaru Žigerovi, který všechny žáky do prosince trénoval a o jejich úspěch se tak ve velké míře zasloužil.

Podrobnosti o jednotlivých partiích a statistiky turnaje naleznete na stránkách losovacího programu: (http://www.chess-results.com/tnr259941.aspx?lan=5)

20. 1. 2017

Návštěva na turnaji - Open Praha

V pátek ráno se vydali frekventanti šachových tréninků podívat na to, jak vypadá opravdový velký šachový turnaj. Od pátku 13. ledna do pátku 20. ledna se totiž v pražském hotelu Olympik konal 16. ročník mezinárodního turnaje Open Praha. Jedná se o jeden z největších otevřených turnajů pořádaných v Praze. Kubík Jílek, Bart Toman, Lukáš Řezníček, Matvey Leshchinskiy, Mira Štěpánová a Hafia Brana se podívali na zahájení posledního dne. Na již rozehrané partie se pak o něco později dorazili podívat Dimitrij  Leshchinskiy, Ondřej Nedvěd, Prokop Klimek a Mariya Gubina. Všichni se tak mohli přesvědčit o tom, že u šachů se opravdu nemluví a hráči se ničím nerozptylují a rozptylovat nenechají. Svůj prožitek, doufejme, zúročí na turnaji škol 28. ledna.